İstanbul yıllar önce yatırımcılara ders niteliğinde bir deneyime sahne olmuştu. 400 milyon dolardan fazla yatırım yapılarak 29 Ekim 2011’de Bayrampaşa’da hizmete açılan Ora projesi, çok geçmeden batmıştı.

Türkiye’nin en büyük kapalı gösteri merkezini ve ilk temalı parkını da içinde barındıran Ora’da büyük bir açıkhava outlet alışveriş merkezi, fuar ve sergi alanları, lüks oteller, 500 kişilik açık hava tiyatrosu, 4 bin metrekarelik büyük meydan ve 3 bin araçlık kapalı otopark da bulunuyordu.

Böylesine dolu dolu bir stratejik hatalar yüzünden borçlarını ödeyemediği için göz göre göre erimişti, peki ama neden?

1 – Toplu ulaşıma yakın değildi

ora avm 7

Ora projesinin batmasındaki en büyük etken toplu ulaşıma bağlantısı olmamasıydı. Projeye en yakın metro istasyonu Otogar’daydı. Otogar’dan projeye ulaşmak için öncelikle CarrefourSA’yı aşmak gerekiyordu. Bağlantı yolları bakımsız ve güvensizdi. Kuzeyindeki Avrupa Otoyolu’ndan onlarca otobüs geçmesine rağmen durak yoktu. Projeye otobüsle de ulaşmak mümkün değildi.

2 – Çevre ilçelerden yaya ulaşmak zordu

Bayrampaşa ve Esenler ilçelerinde projeye yakın noktalarda ikamet edenler, yürüyerek alışveriş merkezine ulaşamıyordu. İlçelerle projeyi ayıran otoyollarda bağlantıyı sağlayan üst/alt geçitler yoktu.

3 – Alışveriş Merkezi oldukça soğuktu

ora avm 3

Açıkhava outlet alışveriş merkezi, yanlış planlanan hava sirkülasyonu yüzünden oldukça soğuktu. Rüzgarı direkt olarak alan alışveriş merkezi ilk sınavını açıldığı gün vermişti. Ziyaretçiler soğuk hava nedeniyle çok fazla kalamamış ve alışveriş merkezini erkenden terk etmişti.

4 – Tam olarak bitmeden açılmıştı

Projenin diğer ürünleri olan Landora Temalı Park, ORA Arena ve oteller açıldığı gün hizmette değildi. Çok büyük opsiyonlar vaat etmeyen alışveriş merkezi tek başına insanlara yeterince cazip gelmemişti.

5 – Yanlış zamanda açılmıştı

ora avm 4

Proje resmi olarak kış aylarına doğru açılmıştı. Alışveriş merkezinin kar elde etmesi gereken en kritik döneminde soğuk hava nedeniyle ziyaretçi kayıpları yaşanmıştı.

6 – Çevresinde alışveriş için zaten yeteri kadar proje bulunuyordu

Outlet olmasına rağmen çevresinde bulunan ve ziyaretçi rekorları kıran Forum İstanbul’dan kendine ziyaretçi çekememişti. Çünkü Forum İstanbul’a ulaşım oldukça kolaydı. İnsanlar kolayı verken zoru seçmemişti.

7 – Yanlış hedeflemeli reklama aşırı para harcanmıştı

Projenin duyurusu seçilen yanlış yöntemler yüzünden aşırı gereksiz para harcanmıştı. Hedeflemeli reklamın revaçta olduğu dönemde onlar tam aksine klasik televizyon reklamlarını seçerek; ülkenin batısından doğusuna, konuyla alakasız olan kişilere bile reklam göstermek için para ödemişlerdi. İstanbul’da olup da televizyondan reklamlara denk gelen kitle, zaten projeye nasıl ulaşacağını bilmiyordu.

8 – Mağazalar yavaş yavaş kapanmaya başlamıştı

ora avm 6

Bütün bu stratejik hatalar bir araya gelince, kaçınılmaz son gecikmemişti. Aralarında Darty, Vodafone ve Beko’nun da olduğu birçok ünlü marka yavaş yavaş mağazalarını kapatmaya başlamıştı.

9 – Oteller de müşterisizdi

Resmi açılıştan birkaç ay sonra açılan 4 yıldızlı Crowne Plaza ve 3 yıldızlı Holiday Inn Express otelleri de konuk bulamıyordu..

10 – Ve beklenen son…

Yılda yaklaşık 2500 kişilik istihdamla; 13.5 milyon ziyaretçi ve 60 milyon dolar ciroya ulaşma hedefinde olan Ora, daha açılışından bir yıl geçmeden borçlarını ödeyemediği gerekçesiyle 685 milyon Euro zararla iflas etmişti. En büyük alacaklısı 270 milyon Euroluk kredi ile Ziraat Bankası oldu.

Şimdilerde hareketlilik var.

Yıllarca kaderine terk edilen, İstanbul’un göbeğindeki projede şu sıralar bir hareketlilik var. Bazı yatırım fonları Ora İstanbul Gayrimenkul ve Ziraat Bankası yönetimi ile bir araya geldi. Karara göre alışveriş merkezinin 2016 yılının sonuna kadar Outlet Center olarak açılması planlanıyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap