Yaz ve Kış olmak üzere iki farklı kategoride düzenlenen Olimpiyat Oyunları‘nın ilki 1896 yılında düzenlendi. O tarihten bu yana 19 farklı ülkede düzenlenen olimpiyatların ekonomiye katkısı olduğu düşünülüyordu. Ancak son zamanlarda Olimpiyat Komitesi’nin verdiği bütçenin masrafları karşılamadığı tartışılıyor. Örneğin, son olarak Brezilya’da düzenlenen 2016 Yaz Olimpiyat Oyunları için yaklaşık 5 milyar dolar harcanması ülkede protesto edildi.

Harcamalarının büyük bir bölümünün yapıldığı, olimpiyat köyleri ise, turnuvalardan sonra kaderine terk ediliyor. İşte bunun en çarpıcı örnekleri;

1. Saraybosna

01-saraybosna
1984 yılında Kış Olimpiyatları’nın düzenlendiği şehirdeki olimpiyat köyü, şu anda mezarlık olarak kullanılıyor. Bosna Hersek’te 1992-1995 yılları arasında yaşanan savaş nedeniyle ülke çok ağır kayıplar vermişti. Tüm ülkede olduğu gibi olimpiyat köyü de savaşın izlerini hala taşıyor.

02-saraybosna

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’daki olimpiyat köyü çökmeye terk edilmiş durumda.

2. Cortina d’Ampezzo

03-italya

İtalya’nın Cortina d’Ampezzo şehrinde gerçekleştirilen 1956 Kış Olimpiyatları zamanında inşa edilen köyü de büyüleyici doğa manzarasına rağmen yalnızlığa terk edilmiş durumda. Köyde kayak atlama kulesinin bulunduğu alan…

3. Atina

04-atina

2004 Yaz Olipiyatları’nın düzenlendiği Atina’da inşa edilen köydeki havuz kullanılamaz bir hal almış durumda. Sporcuların antrenman yapması için yapılan havuz şimdi bir bataklığı andırıyor.

05-atina

Olimpiyat köyünden bir kare daha…

4. Berlin

berlin

1936 yılında Berlin’in ev sahipliği yaptığı Yaz Olimpiyatları için inşa edilen köy, Nazi döneminde Alman askerlerinin kışlası olarak kullanıldı. Ayrıca 1945’ten Rus askerlerinin ülkeden çekildiği 1992’ye kadar da Rus subaylarının kışlasıydı. Berlin’in batısında bulunan Elstal’daki yüzme havuzu şimdi bu durumda.

06-berlin-1

Sporcuların konakladığı bina ise şimdi bu durumda.

5. Grenoble

07-fransa

Fransa’nın Grenoble şehrinde gerçekleştirilen 1968 Kış Olimpiyatları’ndan kalma bir kayak atlama kulesi, şu anda yıkık dökük bir durumda.

6. Pekin

08-pekin

Pekin’in ev sahipliği yaptığı 2008 Yaz Olimpiyatları’nda Çin’in en meşhur 4 hayvanını temsil eden 5 maskot kullanılmıştı. Fotoğrafta onlardan iki tanesinin boş bir araziye atıldığını görüyoruz.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap