Yapay zeka konusunda son zamanlarda bilim dünyasının ve teknoloji şirketlerinin devam ettirdiği çalışmlar ve insanların bu konu üzerine günden güne artan merakı, bu alanda çeşitli gelişmelerle ve yeniliklerle karşı karşıya kalmamıza neden oluyor.

Bu anlamda Microsoft tarafından yapay zeka alanında devam ettirilen çalışmalar neticesinde, Microsoft'un yapay zekası Maluuba, insanlar tarafından kırılan bir rekoru geçmeyi başardı. 

Bu anlamda Microsoft'un geliştirdiği yapay zeka Maluuba, Atari 2600 için üretilen klasik oyun Pac-Man'da erişilebilecek en yüksek skoru kazanmayı başardı.

Microsoft'un resmi internet sitesi üzerinden yayımladığı yazıda yer verdiği bilgilere göre; 999.990 puana ulaşarak en yüksek skoru elde eden yapay zeka Maluuba, en yakın insan rekoru olan, Wilson Oyama tarafından kazanılan 266.330 puanı açık ara farkla geride bıraktı.

Montreal'deki McGill Üniversitesi'nden Bilgisayar Bilimleri Profesörü Doina Precup, Maluuba ekibinin Hybrid Ödül Mimarisi dediği yöntem, her biri Ms. Pac-Man'ı yönetmek için diğer ajanlarla paralel çalışan 150'den fazla aracı kullandığını belirtti ve bu konuda yaşanan gelişmelerin oldukça heyecan verici olduğunu belirtti.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap