Microsoft'un büyük umutlarla sunduğu çevrim içi müzik hizmeti Groove Music Pass, pazarın devleri ile daha fazla mücadele edemedi. Bu nedenle Groove Music Pass kapatılıp, bazı verileri Spotify'e taşınacak.

Bu durumdan abonelerin etkilenmesini istemeyen Microsoft, abonelerin kayıtlı içeriklerini Spotify'de muhafaza edecek. Bu platform, ilk zamanlarında Zune Music Pass adıyla sektörde hizmet vermişti; fakat daha sonra Xbox Music Pass adını almıştı. 2015 senesinde ise bugünkü haline büründü. Windows 10 işletim sistemindeki Groove Music uygulaması ile entegre olan hizmet, bu şekilde kolay erişim ve satın alınan parçaların uygulamaya eklenmesi gibi avantajlar da sunuyordu.

Önemli hedeflerle yola çıkan Groove Music Pass, geniş bir pazara hitap etme şansı yakalayamadı. Maliyetleri karşılayamayan Microsoft, bu nedenle hizmeti sona erdirme kararı aldı. 31 Aralık 2017 tarihinde kapandıktan sonra devam eden aboneliği bulunan kullanıcılara paraları iade edilecek; ayrıca isteğe bağlı olarak tüm kayıtlı listeler ve şarkılar da Spotify’ye kaydırılacak.

Spotify bu kullanıcılara iki ay ücretsiz deneme aboneliği sunuyor. Microsoft halihazırda Insider programında yer alan Groove Music Pass abonelerine geçiş imkanı tanımaya başladı bile. Önümüzdeki haftadan itibaren aboneler Spotify'e geçiş sürecine katılabilecek. 

Windows, Office ve Azure servisleriyle büyük başarılara imza atan Microsoft, ne yazık ki diğer konularda aynı başarıyı gösteremiyor. Groove Music Pass örneğinin yanında Microsoft Movies & TV video içerik platformu da sallantıda. Geçtiğimiz aylarda Disney Movies Anywhere hizmeti ise platformdan ayrılmıştı. Bu da platformun önemini kaybetmesine neden olmuştu. Aynı şekilde Microsoft Health platformu da eski önemini yitirmiş durumda. 

Bakalım Microsoft'un bundan sonraki ürün ve hizmetlerinin akıbeti ne olacak? İstenilen başarılar yakalanabilecek mi? Hepsini zaman gösterecek.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap