Google’nin ardından Microsoft’un da başı rekabet ihlali ile dertte. Microsoft rakipleriyle rekabet ihlali dolayısıyla hukuki bir süreç içine giriyor ama bunun asıl sebebi aslında masaüstü bilgisayar piyasasında neredeyse tekel olması. En son davayı açan ise Rus siber güvenlik ve antivirüs şirketi olan Kaspersky Lab.

Kaspersky geçen yıl da yaptığı gibi, Rus yetkililerin de aracılığıyla Microsoft’a dava açarak bazı imtiyazlar kazanmayı başarmıştı; ancak Kaspersky bu adımları ve imtiyazları yeterli bulmamış olacak ki davayı Avrupa Komisyonu ve Alman Federal Kartel Ofisi’ne taşımakta buldu.

Davanın nedeni ise şu: Microsoft kendi virüs koruma programı olan Windows Defender öncelikli olarak kullanılsın diye Kaspersky’nin programını sildiği iddia ediliyor.

CEO Eugene Kaspersky: "Microsoft, bilgisayar işletim sistemlerindeki baskın pozisyonunu kullanarak kendi gelişmemiş güvenlik yazılımı Windows Defender’i çılgınca destekliyor ve bunu kullanıcıların önceden kendilerinin seçmiş olduğu güvenlik yöntemini yok sayarak yapıyor" açıklamasında bulundu.

Microsoft ise bu suçlamalara karşılık olarak kullanıcılarının en iyi deneyimi yaşamaları için çabaladıklarını ve kendi şirketlerinin Windows 10’un rekabet kanunlarıyla uyumlu olduğunu belirtti.

 

 


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap