Özellikle son yıllarda genel olarak yenilenebilir enerjiye bir yönelim söz konusu. Büyük şirketler de gerek "mahalle baskısı", gerek maliyetleri kısma nedeniyle -tabii ki salt, çevreyi koruma amaçlı yapan firmalar da vardır- bu kaynaklara yönelmiş durumda.

Hangi gerekçe ile olursa olsun, bu trend bizler için mutluluk verici ve faydalı. Son olarak Microsoft, yenilenebilir enerjilere yaptığı yatırımı arttırdı. Şirket zaten bu anlamda yaptığı yatırımlar ile konuşuluyordu. Ünlü teknoloji devi şimdi de General Electric ile bir iş birliğine gitti. Bu kapsamda Microsoft, GE’nin İrlanda’da faaliyet gösteren Tullahennel adındaki rüzgar çiftliğinde üretilen enerjiyi 15 yıl boyunca satın alacak.

Elde edilen enerjinin bir bölümü, firmanın İrlanda’da bulunan veri merkezlerine yönlendirilecek. Bu iş birliği, Microsoft’un Avrupa’daki ilk rüzgar enerjisi hamlesi olacak. İş birliği sadece enerjinin kullanımı konusunda değil. İki firma rüzgar türbinlerindeki verileri inceleyerek bataryaların enerjiyi nasıl daha iyi depolayabileceği ve dağıtabileceği konusunda projeler geliştirmek istiyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap