Olimpiyat Oyunları’nda tarihi rekoru kırarak 22 altın madalyaya ulaşan Amerikalı yüzücü Michael Phelps, gelirlerini de sponsorlarla hızla artırıyor. Geçen yıl 12 milyon dolar kazanan Phelps’in toplam servetinin 100 milyon dolara ulaştığı belirtiliyor.

Serveti 100 milyon dolar

Ekonomik açıdan dünyanın en değerli spor organizasyonlarından biri olan Olimpiyat Oyunları, Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde düzenleniyor. Olimpiyat’ın çok konuşulan isimlerinden Amerikalı yüzücü Michael Phelps , dün erkekler 200 metre karışıkta birinci oldu ve Rio 2016’da 4’üncü, kariyerinde 22’nci altın madalyasını kazandı.

Hürriyet gazetesinin haberine göre;  Olimpiyatlar ve Dünya Su Sporları yarışmalarında kırdığı rekorlar ve kazandığı altın madalyalarla damga vuran Michael Phelps, elde ettiği gelirlerle de öne çıkıyor. 2015’te 12 milyon dolar kazanan Phelps’in son 14 yıldaki kazancının 100 milyon dolara yaklaştığı tahmin ediliyor.

Michael-Phelps

Kazandıran olimpiyat

Başarılı yüzücünün en önemli gelir kalemleriniyse sponsorluklar, reklamlar, sosyal medya, adına düzenlenen turnuvalar ve katıldığı etkinlikler oluşturuyor. Phelps, Olimpiyat Oyunları’nda elde ettiği başarıyla tüm gelirlerini arttırıyor. 2001 yılında toplam 1 milyon dolar para kazanan Michael Phelps, bugün bu kazancını 12 milyon dolara çıkarmayı başardı. 2004 Atina Olimpiyat Oyunları’na katılmadan önce yıllık geliri 1.3 milyon dolar olan Phelps, 2008 Pekin Olimpiyat Oyunları’na katıldığında 3.2 milyon dolar kazanıyordu. Phelps, 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nda ise 7.1 milyon dolarlık gelire ulaşmıştı.

Phelps ilk 100’e giremedi

Bugün dünyanın en iyi yüzücüsü olan Michael Phelps, tüm bunlara rağmen dünyanın en çok kazanan ilk 100 sporcusu arasında yer almıyor. Forbes dergisi tarafından hazırlanan dünyanın en çok kazanan sporcuları arasında Avrupa futbolunun önde gelen isimleri, tenisçiler, Formula 1 pilotları, NBA yıldızları, beysbolcular ve Amerikan Futbolu oyuncuları yer alıyor. Dünyanın en çok kazanan sporcusu ise 88 milyon dolar ile Real Madrid’in yıldızı Cristiano Ronaldo.

Dünyanın en çok kazanan 10 sporcusu


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap