Michael Kors, Salı günü yaptığı açıklamada, yaklaşık 1.2 milyar dolar ödeyerek İngiliz ayakkabı ve lüks giyim markası Jimmy Choo’yu satın aldığını duyurdu.

Son zamanlarda satışlarında azalma yaşayan Michael Kors, dünyaca popülerliği kabul görmüş lüks giyim markasını global olarak kendi bünyesine eklemek üzere Jimmy Choo’nun yeni sahibi oldu. Çevrimiçi alışverişin yaygınlaşması ve H&M gibi perakende markalarında satışların günden güne artması, lüks giyim markası Michael Kors'un satışlarında düşüşe sebep oldu.

2017 yılının başından bu yana satışlarında %11 gerileme yaşayan Michael Kors, 100’den fazla mağazasını kapatmak zorunda kalarak birçok mağazasında da küçültme çalışmalarına başladı. Tasarım koleksiyonlarında azaltma gerçekleştiren marka, ürün fiyatlarında bir değişime gitmemeyi tercih etti. 

2012 yılından bu yana Jimmy Choo’ya başarı kazandıran Pierre Denis markanın CEO’luğunu yapmaya devam edecek. Dünyada 150’den fazla mağazası olan Jimmy Choo’nun hisseleri Londra’da %17 artarken Michael Kors’un hisseleri piyasa öncesi ticarette sadece %1 arttı. 

Michael Kors’un gerçekleştirdiği bu satın alma, uluslararası büyümenin yanında markaya lüks giyim pazarında ciddi bir dayanak sağlayacağı tahmin ediliyor.

 


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap