Güney Pasifik’teki Henderson Adası adını oldukça önemli bir gelişmeyle duyurmayı başardı. Üzerinde insan yaşantısının bulunmadığı belirtilen ada, bünyesinde barındırdığı dünyanın en yüksek insan kökenli atık oranı sayesinde son zamanlar gündem konularından birisi olmayı başardı. Yapılan incelemeler sonucunda ada yüzeyinde 38 milyon parça, 18 ton atık plastik olduğu anlaşıldı.

Guardian‘da belirtilenlere göre, bilim insanları, Henderson Adası‘nda ölçülen kirlilik oranının, insan kaynaklı kirlenmenin dünya üzerine ölçülmüş en yüksek değeri olduğunu açıkladı ve bu oranın yüzde 99.8 olduğu belirtildi.

UNESCO‘nun Dünya Mirası Listesi‘nde yer alan el değmemiş mercan adası olarak nitelendirilen ve insan yerleşimi olmayan ıssız Henderson Adası‘ndaki antropojenik birikinti hakkındaki sayısal veriler ve incelemeler Tazmanya Üniversitesi ve İngiltere Kraliyet Kuşları Koruma Cemiyeti tarafından gerçekleştirilen araştırmalar neticesinde ortaya çıkarıldı.

10 endemik bitki türüne ve 4 adaya has kuşa ev sahipliği yapan bu adadaki kirlilik, adada yaşayan canlılar için oldukça önemli bir tehlike arz ediyor. Yaşanan bu kirliliğin giderilmesi amacıyla çalışmalar gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceğini ise ilerleyen zamanlarda göreceğiz.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap