Mersin’de düzenlenen TÜBİTAK sergisinde iki ortaokul öğrencisinin hazırladığı akıllı ev projesi ilgi odağı oldu.

Yaratıcı projeye Akdeniz Ortaokulu 8'inci sınıf öğrencileri 13 yaşlarındaki iki genç olan Yurdaşen Alp Yeni ile Musa Onur planladı. Sistemle ilgili bilgi veren Yurdaşen Alp Yeni "200 liraya mal ettiğimiz akıllı ev sistemi yazılımını da kendimiz yazdık" dedi. Alp, sistemden herkesin faydalanmasını istediğini anlatarak "Yangın gibi afetlerde, su baskınlarında, evin içinde ütü unutulduğunda oluşabilecek tehlikelerin bertaraf edilmesi için bu sistemin uygulanmasını istiyoruz" diye konuştu.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Metin ise bu yaratıcı projeyi destekleyeceğini söyleyerek şöyle konuştu:

"Öğrencilerimizin kendi günlük yaşantılarında karşılaştıkları sıkıntılar ile ilgili çözümlerini gördük. Bunlardan biri de öğrencimiz tarafından hazırlanan akıllı ev sistemi. Öğrencimiz burada normalde çok pahalı uygulanan sistemi kendi günlük harçlığı ile çok daha uygun fiyata uyguladığını gördük. Bu bizi memnun etti, genç yeni mucitler yetişiyor. Bu bilim fuarlarının başarısıdır."

Müdür Metin, akıllı ev sistemi projesinin geliştirebilir bir proje olduğundan ve bahsederek Bilim Şenliği’nde de bu projenin sergileneceğinden bahsetti.  Metin, ayrıca aynı okuldan 2015-2016 eğitim öğretim yılında Faruk Furkan Aslan isimli öğrencinin "Yürürken cep telefonu şarj eden bot" projesi yaptığını bu projenin patentinin alınması için Mersin Üniversitesinin çalışma yaptığını sözlerine ekledi.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap