Almanya’nın Başbakanı Angela Merkel, “Türkiye ile Gümrük Birliği Anlaşması” şartlarını iyileştirmeyi düşünmediklerini açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde Almanya ile gerilen ilişkiler doğrultusunda açıklama yapan Merkel “Bu noktada Türkiye ile Gümrük Birliği anlaşmasını sürdürmek için ek çaba göstermeyiz” açıklamaları ile var olan gümrük anlaşması konusunda bir güncellemenin gelmeyeceğini bildirdi.

31 Aralık 1995 yılında yürürlüğe giren "Türkiye ile Gümrük Birliği Anlaşması" sanayi ürünleri açısından her iki taraf için de kısıtlama içermiyor iken tarım ürünlerini bakımından iyileştirilebilir olarak değerlendiriliyordu.

İyileştirme talebi doğrultusunda Gümrük Birliğindeki ürünlerden başta tarım olmak üzere, kamu alımları, sanayi ve hizmet açısından genişlemesi ve 3.ülkeler ile imzalanacak serbest ticaret anlaşması Türkiye’nin mağduriyetini engelleyebilir olarak görülüyordu.

Kendi ekonomisinde 12 milyar avroluk ek gelir beklenen AB’nin beşinci büyük ticaret ortağı olan Türkiye ile aralarındaki ticaretin daha da gelişeceği düşünülürken Merkel’in bu kararı gündemi şaşırttı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap