Mehmet Kutman, liman yatırımlarını çatısı altında topladığı Global Liman İşletmeleri’ni 2017’de Londra Borsası’nda halka açacak.

2016’da İtalya’da yaptığı liman alımlarıyla dikkat çeken Global Liman İşletmeleri gelecek yıl Londra Borsası’nda halka açılmaya hazırlanıyor. Şirket, Temmuz ayında Venedik Kruvaziyer Limanı’nı satın alınmasının ardında Eylül ayında da yine İtalya’da bulunan Catania, Cagliari, Revenna yolcu limanlarını satın almıştı.

Bu alımlarla sekiz ülkede 14 limana ulaşan Global Liman İşletmeleri 2016’nin ilk üç ayında 265 milyon lira ciro ve 156 milyon lira vergi öncesi kar elde etti. Şirket, ulaştığı 7, 5 milyon yolcu ile Akdeniz’de kruvaziyer turizminde yüzde 25’lik paya sahip.

Şirketin ayrıca Ege Ports – Kuşadası Limanı‘nda yüzde 72,5, Bodrum Yolcu Limanı‘nda yüzde 60, Port Akdeniz-Antalya Limanı‘nda yüzde 100, Karadağ Bar Limanı‘nda yüzde 62,1, Lizbon Kruvaziyer Limanı‘nda yüzde 46 ve Barselona Limanı‘nı işleten Creuers del Port de Barcelona‘da da yüzde 62 oranında hissesi bulunuyor. Creuers del Port de Barcelona aynı zamanda Malaga Yolcu Limanı‘nda çoğunluk, Singapur Yolcu Limanı‘nda ise azınlık hisselerine sahip.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap