İtalya’da yeni açılan McDonald’s şubesinin yeri bir hayli ilginç gözüküyor. Roma’daki tarihi yolun üstüne restoran kuran McDonald’s, müşterilerine farklı bir manzara vadediyor.

2014 yılında bulunan Roma Yolu, yüzyıllardır gömülü kalmış daha sonrasında yapılan çalışmalar sonucunda keşfedilmişti.

McDonald’s İtalya yolun keşfedilmesinin ardından projeye 300 bin Euro destek vererek dünyada bir ilk olacak ‘restoran-müze’ konseptini hayata geçirmek için adım atmış, böylelikle tarihi yolları gören ziyaretçiler acıktıklarında hamburgerlerini de yiyebileceklerini düşünmüş.

İ.Ö 1-2 yıllarında yapıldığı düşünülen yol, başkentin güneyinden başlayıp 45 metre devam ederek Roma’ya bağlanıyor. Bununla birlikte daha ünlü olan Appain Way ile bağlanarak Roma’yı ülkenin güneyine bağlıyor. Yolun korunması ve yürütülen çalışmanın hassaslığıyla birlikte yolun üzerinde vagon tekerleklerinin bıraktığı izleri görmek hala mümkün olduğu da ifade ediliyor.

McDonald’s restorasyon kısmını finanse etse de, proje yönetiminin Rome’s Superintendecy for Archeology, Fine Arts and Landscape’e ait olduğu belirtiliyor.

Bununla birlikte yapılan çalışmalar sonrasında arkeologlar üç adet erkek iskeletine rastladıklarını da belirtti. Tarihi iskeletlerin kullanılmayan yola gömüldüğü düşünülüyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap