Japon otomobil üreticisi Mazda, dünya genelinde bir araç geri çağırma açıklaması yaptı. Küresel anlamda 2,3 milyon aracın geri çağrılacağı belirtilen açıklamada araçların motorlardaki sıkıntılar ve arka kapak hücresindeki potansiyel sorunlar nedeniyle çağrıldığı ifade edildi.

Araçlar patlayabilir

Şirketin geri çağıracağı araçlardan yaklaşık 400 bini Japonya’dan Mazda 3 Sedan modeli ile CX-3 SUV Crossover modeli. Bu araçları arka kapak hücrelerinin tuza maruz kalması durumunda patlayabileceği ifade edildi.

Japon şirketten gelen açıklamada, bu sorunun dünya geneline satılan diğer araçlarda da baş gösterebileceğinden, Japonya haricinde 1,8 milyon aracın da geri çağrılacağı duyuruldu.

Araç geri çağırmak ne demek?

Son dönemde Takata şirketinin hava yastıklarını kullanan araçlarla gündeme gelen araç geri çağırma sorunu, Wolkswagen’deki emisyon skandalından sonra uzun süre gündemde yerini aldı.

Araç geri çağırma şirketlerin sorun tespit ettiği ya da ilerde bir problem yaratacağına inandığı araçları geri çağırıp ücretsiz bakımını yaptıktan sonra teslim etmesi anlamına geliyor.

Genel yanılgı ise araç geri çağırmalarda araç sahiplerine yeni araç verileceği.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap