Hindistan'ın Navi Mumbai bölgesinde son zamanlarda mavi renkte köpekler görülmeye başlandı ve durumlarının sebebi mizah malzemesi olabilecek türden değil. Yerel nehirdeki yetersiz atık yönetimi yüzünden suya boya karıştı ve civarda beslenen ve barınan köpekleri maviye boyadı. Endişeleri daha da arttıran şey ise kirlilin nehirdeki su kaynağından yararlanan balık ve kuşları da etkileme ihtimalinin büyük olması.

Yerel halk sokaklarda dolaşan mavi köpekleri görüp endişelendiler ve yerel otoritelere haber vererek su kirliliği şikayetlerinde bulunup durumun kontrol altına alınmasını istediler. Navi Mumbai Hayvan Koruma Barınağını işleten Arati Chauhan konu hakkında yaptığı açıklamada, "köpeklerin beyaz kürklerinin nasıl tamamen maviye dönmesini görmek bizim için şok ediciydi" dedi.

Hindustan Times'in haberine göre sudaki hayatın sürmesi için gerekli olan oksijen miktarına etki eden biyokimyasal oksijen ihtiyacı seviyesi litre başına 80 miligram ve normalden fazla. Ayrıca toksik olan ve su ile öteki vahşi yaşam alanlarına zarar veren klor seviyesi de bölgede normalin üstünde seyrediyor.

Kaynak: Inhabitat


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap