ABD’de etkili olması beklenen Matthew Kasırgası nedeniyle Florida, Georgia, Güney Carolina ve Kuzey Carolina eyaletlerinin kıyı bölgelerinde “olağanüstü hâl” ilan edildi. Kasırga nedeniyle, 2 milyondan fazla kişiye bölgeyi tahliye etmeleri çağrısında bulunuldu.

matthew-florida-kasirga

Florida halkı süpermarket raflarını boşalttı

Karayipler’i vuran son 10 yılın en kuvvetli kasırgası Matthew, ABD’nin doğu kıyısına doğru ilerliyor. Hızı saatte 230 kilometreye kadar çıkan kasırga, ABD’ye yaklaşırken, can ve mal kaybının önlenmesi veya en aza indirilmesi amacıyla dört eyaletin valisi kendi yönetim bölgelerinde olağanüstü hâl kararı verdiler.

Etkili olduğu bölgelerde şiddetli yağışlara ve sele yol açan Matthew Kasırgası, Reuters’ın haberine göre; bugüne kadar Haiti’de 22, Dominik Cumhuriyeti’nde ise dört kişinin ölümüne neden oldu.

florida-market

ABD’nin güneyi tehdit altında

Yetkililer, bu gece geç saatlerde ABD’nin doğu kıyısına ulaşması beklenen kasırga nedeniyle, 2 milyondan fazla kişiye bölgeyi tahliye etmeleri çağrısında bulundu.

ABD’de, Florida, Georgia, Güney Carolina ve Kuzey Carolina eyaletlerinin okyanus kıyısında bulunan bölgelerinde ciddi bir tehdit oluşturması beklenen kasırga nedeniyle dört eyalet valisi kendi bölgelerdeki kıyı ilçelerinde geçerli olacak olağanüstü hâl ilanına imza attı.

Florida Valisi Rick Scott okyanus kıyısında yaşayanlara, en az üç gün yetecek su, gıda ve ilaç stoku yapmaları uyarısında bulunurken, Miami-Dade County’de okullar perşembe ve cuma günleri tatil edildi. Kasırgaya hazırlanan Florida halkı süpermarketlere akın etti. Raflardaki gıda ürünleri kısa sürede tükendi.

Matthew kasirga

Florida Valisi Scott, 500 Florida Ulusal Muhafız askerini ilk yardım ve kurtarma çalışmaları için ayırırken, 6 bin askerin de hazırda bekleyeceği belirtildi.

Güney Carolina Valisi Nikki R. Haley ise okyanus kıyısında bir milyon kişinin yaşadığı ilçelerde çarşamba gününden itibaren geçerli olacak şekilde tahliye kararı verdi.

Georgia eyaletinde de Vali Nathan Deal, bir hafta süreyle okyanus kıyısındaki 13 ilçede acil durum ilan etti.

Kaynak: Hürriyet


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap