Amerikalı kredi kartı şirketi Mastercard, yüksek komisyon oranları uygulayarak tüketicileri zarara uğrattığı gerekçesiyle İngiltere‘de davalık oldu. Açılan  davanın sonucuna göre, İngiltere’deki 46 milyon kart sahibi, talep edilen 14 milyar sterlin (19 milyar dolar) tutarındaki tazminattan pay alabilir.

“Ahlak dışı”

Davayı açan İngiltere Finansal Hizmetler Otoritesi’nin eski yöneticilerinden Walter Merricks, Mastercard’ın 1992 – 2008 dönemi boyunca yaklaşık 46 milyon İngiliz’i zarar uğrattığını öne sürdü ve tüketicilerin uğradıkları zararın karşılanmasını talep etti.

Şirketin, tüketiciler kartlarını kullandıklarında satıcıya yasal olmayan yüksek ücretler çıkardığını ve satıcının da farkı daha yüksek fiyat olarak tüketicilere yansıttığını iddia eden Merricks, “Bu tıpkı gizli bir vergi gibi. Mastercard çok ahlak dışı davranmış” dedi.

Mastercard karşı çıkaya hazırlanıyor

Rekor büyüklükteki dava, Avrupa Adalet Divanı’nın Avrupa Komisyonu‘nun aldığı bir kararı onaması üzerine geldi. 2007 yılında açıklamada bulunan Avrupa Komisyonu, Mastercard‘ın 1992 ile 2007’yi kapsayan 15 yıllık dönemde yüksek komisyon oranları uygulayarak rekabet kurallarını ihlal ettiğini söylemişti.

Son açılan davayı değerlendiren Mastercard ise iddiaları reddederek buna güçlü bir biçimde karşı çıkacağını duyurdu.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap