Mars üzerine yapılan yeni araştırmalara göre “Mars’a yolculuk beyinde hasara yol açabilir.”

Daha önceden Elon Musk ile birlikte birçok uzmanın ifade ettiği gibi Mars’a gitmek, insan sağlığı açısından oldukça zararlı. Mars’a giden astronotlar bir şekilde Dünya’ya dönmeyi başarmış olsa bile yolculuğun sonuçları oldukça ağır olabilir.

Dünyanın manyetosferi insanları kozmik radyasyondan korurken Mars’a yapılacak herhangi bir öncü yolculuk uzayın zararlı radyasyonlarına fazlasıyla maruz kalacak.

Bunun sonuçlarını analiz etmek için kemirgenleri yüklü parçacıklara maruz bırakan araştırmacılar, pek çok farklı sonucun yanı sıra kemirgenlerde beyin hasarı, sinirsel iltihap ve hafızada bozulma gibi bulgulara rastladı.

Uzay ortamının astronotlar için kendine has tehlikeleri olduğunu belirten Profesor Charles Limoli, bu tarz bir tehlikeye maruz kalmanın yolculuk sırasında ve sonrasında etkileri olabileceğini söylüyor. Performansta düşüş, hafızanın zarar görmesi, endişe, depresyon ve karar verememe gibi etkileri olabileceğini de ekliyor. Radyasyonun kemirgenlerde endişeyi artırdığını gözlemleyen araştırmacılar bu durumun korkuyu da tetiklediğini gözlemliyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap