Ünlü Fransız yazar Marquis de Sade'nin "Sodom'un 120 Günü" adlı büyük eseri, Paris'te açık artırmada satılacakken Fransa hükümeti duruma müdahale etti.

"Erotik edebiyat" başyapıtı olarak görülen 18. yüzyıldan kalma Sodom'un 120 Günü'nün el yazması ile Andre Breton'un "Sürrealist Manifesto" adlı eseri de "ulusal hazine" ilan edilerek açık artırmadan çekildi. Aguttes Müzayede Evi, her iki eserin de Fransa dışına çıkarılmasına hükümet tarafından yasak getirildiğini duyurdu.

Tahminlere göre müdahale gerçekleşmeseydi, "Sodom'un 120 Günü" 6 milyon, "Sürrealist Manifesto" ise 4 milyon avro civarında bir fiyata satılacaktı. 

Marquis de Sade'nin 1785 yılında yazdığı en sıra dışı, en tartışmalı bu eseri, hapiste çok zor koşullar altında yazılmıştı. Sade14 Temmuz 1789'da Fransız Devrimi sırasında Bastille Hapishanesi'nin basılmasıyla kurtulmuştu ama el yazmaları hapisanede kalmıştı. Sade de dahil çoğu kişi bu eserin yağmacılar tarafından alındığını düşündü ama 9 metrelik rulo halinde duvardaki gizli bir bölmenin içinde kalan el yazmaları, devrimden yaklaşık 150 yıl sonra Bastille'deki bir restorasyon çalışması sırasında mucizevi şekilde bulundu.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap