Facebook’un kurucusu ve sahibi Mark Zuckerberg, geçtiğimiz günlerde sanal gerçeklik teknolojisinin çalındığı iddialarına karşı şirketini savunmak adına ABD’nin Dallas eyaletinde mahkeme karşısına çıktı.

Ünlü oyun geliştirme stüdyosu idSoftware‘in sahibi Zenimax Media, sanal gerçeklik alanındaki buluşlarının Oculus adlı şirketin kendi sanal gerçeklik cihazı Rift‘e yasa dışı yollardan kopyalandığını savunuyor. Bildiğimiz üzere Facebook, Oculus’u 2014’te satın almıştı. Sanal gerçeklik, Facebook’un önümüzdeki 10 yıldaki stratejisinin önemli bir parçası. Oculus’un sözcüsü de bu konu üzerine şu sözleri söyledi:

“Oculus ve kurucuları sanal gerçekliğe çok fazla para ve zaman yatırdı. İnsanların etkileşim ve iletişimini kökünden değiştireceğine inanıyoruz. Bu teknolojiyi inşa etmek için gereken vizyon, uzmanlık ve sabra sahip olmayan başka bir şirketin bu nafile girişimini üzüntüyle karşılıyoruz.”

Tartışmaların odağındaki asıl isim ise John Carnack. Carnack, 2013 yılına dek hem Zenimax hem de Oculus için çalışmıştı. Daha sonra ise Zenimax’in sanal gerçeklik ile alakalı somut eylemleri olmadığı için şirketten ayrılma kararı almıştı. Zenimax ise Carnack’i çalışırken ve işten ayrılırken şirketin fikri mülkiyetlerini de kopyalayıp Oculus’a götürmekle suçladı. Buna karşın Facebook’un avukatları da Carnack’in sözleşmesinde rakip olmayan şirketler ile anlaşma yapabileceği şartı olduğunu söyleyerek onu savundular.

Facebook ayrıca kendi alt şirketlerinden biri olan Oculus’un sanal gerçekliğe 2 milyar dolar yatırım yapana kadar Zenimax Media’nın bu konu ile alakalı hiçbir somut eylemi olmadığını ve bu davayı tamamen para kazanmak için açtıklarını söyledi. John Carnack’in de Zenimax’ten ayrılma sebebinin hiç yatırım olmaması olduğu düşünülürse Facebook davayı kazanacak gibi görünüyor. Dava, gerekli bilgilerinin toplanması amacıyla ileri bir tarihe ertelendi.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap