Mark Zuckerberg, internette meydana getirdiği dönüşümle hepimizin hayatına direkt etki etmiş birisi şüphesiz. Aslında Facebook ile meydana getirdiği bu dönüşüm, iş yapma şekillerini de ciddi değişime uğrattı.

Bilhassa dijital dönüşüm ve yeni nesil reklam ve pazarlama konusunda öncü isimlerden biri oldu. Bu internet dehasının girişimcilere de iş ve hayat üzerine bazı tavsiyeleri var.

Başarılı Olmak İçin “Ya Hep Ya Hiç”

“Başarı asla kolay elde edilmez. Yani başarılı olmak için canınızı dişinize takmanız gerekir. Bununla birlikte herkesin sahip olduğu ve geliştirebileceği bir yeteneği vardır. Bu yeteneğin geliştirilmesiyle hayallerinizi gerçeğe dönüştürebilirsiniz. Diğer bir deyişle ya tüm varınızı yoğunuzu hayallerinizi gerçekleştirmeye adarsınız ya da vasat bir yaşam sürersiniz. Eğer vasatlığa razı değilseniz o zaman savaşmaya hazır olmalısınız. Karşınıza çıkan engellerin sizi kolayca yıldırmasına müsaade etmeyin ve elinizden gelenin en iyisini yapmaya gayret edin.”

Kendi bildiğinizi okuyun

“Bir insanın kendine yapabileceği en kötü şey, faydasız alışkanlıklara sahip olmaktır. Bu alışkanlıklar kontrolünüzü kaybetmenize neden olur ve kendinizi başka biri için çalışırken bulursunuz. Diğer bir ifadeyle sürüye katılmak ya da çoban olmak arasında seçim yapmak durumunda kalırsınız.

Bunun için bir miktar dik başlı olmanız gerekir. Kimse uysal biriyle çalışmak istemez. Uysallık potansiyelinizi tam anlamıyla gerçekleştirmenizi engeller. Bu yüzden kendi doğrularınız olmalı ve bu doğrular için mücadele etmeniz gerekir.”

Vasatlığa razı olmayın

“İş arkadaşlarınızı ne kadar severseniz sevin, onların düşük performans göstermelerine izin vermeyin. İş dünyasında arkadaşlıklar yoktur, iş arkadaşlığı vardır. Bir ürün ya da hizmet geliştirip insanlara sunmak istersiniz. Bu süreçte sizi yavaşlatan, işine gereken önemi vermeyen kişilerle yollarınızı ayırmanız gerekir.

Neden sırtınızda fazla yük taşıyasınız ki? İş dünyası dostluklara değil, neticelere bakar. Bu yüzden çok sevdiğiniz bir arkadaşınız dahi olsa size faydası olmayan kişilerle en azından iş hayatında bağlantınızı kesmelisiniz.”

Cesaretinizin kırılmasına asla izin vermeyin

“İnsanlardan farklı düşünüyor olmanız nedeniyle düşünceleriniz, hayalleriniz diğer kişiler tarafından tam anlaşılmıyor olabilir. Hele yeni bir ürün tasarlamaya çalıştığınız zaman sizi durdurmaya çalışan çok kişi olacaktır. Böyle zamanlarda insanların vizyonunuzu anlamamalarını doğal karşılayabilirsiniz.

Bu kişilere iş fikrinizi en sade biçimde aktarmaya çalışın. Ancak gün sonunda bu kişiler, vizyonunuzu hala anlamıyorlarsa yapacak bir şey yoktur. Yola kendiniz devam etmek durumundasınızdır. Eğer bu süreçte yalnız kalırsanız cesaretiniz kırılmasın. İnsanların tutkuyla inandığınız projelerinize inanmamaları sizi durdurmasın.”

Parlak insanlarla çalışın

“Başarı tek başına elde edilebilecek bir şey değildir. Her işin altından tek başınıza kalkmanız pek mümkün değildir. Sağlam bir ekip kurmanız şarttır. Sizle aynı kafada insanları ve hatta sizden daha parlak insanları işe almalısınız. Sizden daha zeki insanlarla çalışmak kötü değil, bilakis çok iyi bir şeydir.

Zira potansiyelinizi tam anlamıyla kullanmanızı sağlayacak zeki insanlarla çalışmanız işiniz için olabilecek en iyi şeydir. Bu yüzden parlak insanlarla çalışmaya özen gösterin. Zeki insanların görüşlerine önem verin. Zira zeki bir insan inatla değil, mantıkla hareket eder. Mantık, bir ürün sunmaya çalışan şirketin sahip olması gereken temel özelliklerden biridir.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap