Harvard Üniversitesi 2006 devresi öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından kurulan Facebook, öncelikle Harvard öğrencileri için kurulmuştu ancak daha sonra Boston civarındaki okulları da içine alan Facebook, iki ay içerisinde Ivy Ligi okullarının tamamını kapsadı.

İlk sene içerisinde de; Amerika Birleşik Devletleri‘ndeki tüm okullar Facebook‘ta mevcuttu. Üyeler önceleri sadece söz konusu okulun e-posta adresiyle (.edu, .ac.uk, vb.) üye olabiliyordu. Daha sonrasında da ağ içine liseler ve bazı büyük şirketler de katıldı. 11 Eylül 2006 tarihinde ise Facebook tüm e-posta adreslerine, bazı yaş sınırlandırmalarıyla açılmıştı.

Bu kısa kuruluş hikayesinin ardından dünyanın en zengin genç ismi olarak bilinen Mark ZuckerbergDonald Trump’ın başkanlık seçimlerini kazanması ve Facebook’un sahte haber skandallarının tavana vurmasıyla yüzde 7 düşüş yaşayarak yaklaşık 49 milyar dolara gerilemişti. Bu sebeple 2016’da Forbes Dergisi’nin ilk 400 listesine dördüncü sıradan girerek liderliği Bill Gates, Warren Buffett ve Amazon’un ünlü CEO’su Jeff Bezos‘a kaptırdı.

Bütün bu gelişmelerin ardından radikal kararlarla yoluna devam eden Zuckerberg‘in, Facebook’un sahte haberlere karşı savaş açması ve kazandığı pozitif medya imajının artmasıyla, 2017’nin ilk iki haftasında net değeri 5 milyar dolar daha arttı.

Bu artış sayesinde Forbes‘in büyüme kayıtlarını tuttuğu dünyadaki bütün iş adamlarından daha çok kazanç sağlayarak net değerini 53.8 milyar dolara kadar yükseltti. Mark Zuckerberg‘in imaj düzeltme politikası olumlu sonuçlar vermeye devam ederse, önceden olduğu gibi listenin ilk sıralarında yer alması olası.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap