Türkiye’de yatırım bankacılığı ve şirket evlilikleri denince akla gelen ilk kişi, Ünlü&Co’nun kurucusu ve girişimci Mahmut Ünlü… 1990’larda kapı kapı dolaşıp Türkiye’nin yabancı yatırımcılar için cazip bir ülke olduğunu anlatan Ünlü, Türkiye’deki şirketleri de A’dan Z’ye tanıyor.

Son dönemde Türk şirketlerinin yurt dışında yaptıkları satın alımların çoğunda da Ünlü’nün imzası var. Godiva, United Biscuits, Defy gibi dünya markaların yerli yatırımcılar tarafından alınmasına aracılık eden Ünlü, bu yıl şirketinin 20’inci yılını kutluyor.

Ünlü&Co’nun kurucusunun, bugün Hürriyet gazetesine verdiği röportajda darbe girişimi sonrası piyasalar ve yabancı yatırımcıların tutumu hakkında açıklamalar yaptı, ayrıca çözüm önerileri sundu. Şirketinin gelecek hedeflerinden de bahsettiği röportajda bilmeniz gereken 10 şey…

  1. Yatırım bankacılığı çıkar çatışmaları üzerine kurulur. Almak isteyen ucuza, satmak isteyen pahalıya satmak ister. Milliyiz diyoruz, biz yerel olarak ülkemizin çıkarlarını koruyoruz.
  2. Son dönemlerde işlerde yavaşlama var. Çok travmatik bir dönemden geçiyoruz. Bundan sıyrılacağına inancımız tam. Mevcut kutuplaşmaların ortadan kalkmasıyla Türkiye bir çıkış yakalayabilir.
  3. Türk iş dünyası paniklememeli. Şunu biliyoruz, Türkiye’de iş dünyası kriz deneyimli. Çok kriz yaşadık. Şu dönemde panikleyen kaybeder.
  4. Türkiye’yi yakından takip eden finansçılar var. Onlar gazetelerde okudukları haberlere inanıyorlar. Ben geçen hafta Londra’ya gittim. 45 dakika olup biteni anlattım, bana “Burada yazılanlar çok farklı” dediler. Sonuçta yüz yüze iletişim kurduğumuzda, bizi dinlediklerinde inandılar.
  5. 90’lı yıllar daha kötüydü. Türkiye algısı yine kötüydü. Ama inanın 1990’larla başlayan dönemde ikna edip İstanbul’a getirdiğimiz yabancı yatırımcıların yüzde 80’i Türkiye’de yatırım yaptı. İstanbul’u görmeleri yetti. Şimdi yeniden buna ihtiyaç var.
  6. Ben bayram tatilini Amerika’da görüşmeler yaparak geçireceğim. Uzakdoğu’da da New York’ta da ofisimiz var. Amerika’dan sonra Avrupa ve Uzakdoğu’da da büyük fonların temsilcileriyle, bugüne kadar çalıştığımız kişilerle birebir görüşeceğim. Biz kendimizi yeniden anlatmalıyız. Onların bizi anlamasını beklememeliyiz.
  7. Türkiye’den çekilen yabancı yatırımcılar, “Gittikleri gibi gelirler” diyorum. Türkiye’ye uzun vadeli bakmalı. Zaten yabancı yatırımcılar da bunu görüyor. Uzun vadeli bakanlar kazanır. Şu anda bizim içinde olduğumuz ve jeopolitik olarak içinde bulunduğumuz durum farklı. Uzun vadeli bakan şirketlerin bir olayda kaçabileceğini hiç sanmam.
  8. 10 yılda bölgenin en büyük yatırım bankası olmayı kendimize hedef olarak koyduk. İlk hedef ülke İran. Üç alanda İran’a gireceğiz. Şirket alım satımları danışmanlığı yapıyoruz. Bu sene sonunda o iş olacak, ilk işimizi yapacağız. Aracı kurum da olacağız orada. Hedefimiz bu işi de 2016 sonuna kadar yapmak.
  9. Politik iyileşme ile birlikte Mısır’da da olmak istiyoruz.
  10. United Biscuits ve Defy’e biz aracılık ettik. Türk yabancı şirketler için büyüme fırsatları var, bunlar devam ediyor. Şimdi bekleyecekler. Yumuşak tempoda bu tür görüşmelere devam edenler var.

Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap