Mobil cihaz sektörünün devi iki firma arasındaki patent davasında verilen karar bir kez daha değişti.

Birkaç senedir Apple ile Samsung arasında devam eden davada artık sona gelinmiş durumda. İlk olarak 2011 yılında Apple, Samsung‘un piyasayasa sürdüğü Galaxy S modelinde on farklı Apple patenti kullanıldığını iddia ederek tazminat davası açmıştı.

Bu davada verilen kararlar ise şöyle bir süreçte ilerlemişti:

  • İlk olarak Apple, Samsung‘a karşı dava açtığında konuşulan rakam 548 Milyon dolardı. Hatta Samsung’un bu rakamı ödemeyi kabul ettiği söylenmişti.
  • Sonrasında davayı kazanan Apple‘ın aralarında Galaxy Note, Galaxy Note II, Galaxy S II ve Galaxy S III gibi modellerin bulunduu Samsung telefonlarını geri çektireceği konuşulmuştu
  • Daha sonrasında Samsung, ödediği 548 milyon doların 399 milyonunu Apple‘dan geri almak için tekrar mahkemeye başvurmuştu.
  • Tüm bu dava sürecinden sonra yine Apple, patent ihlali sebebi ile bu kez 120 milyon dolarlık bir dava açmıştı.
  • Dava, federal mahkeme tarafından geri tepmiş, Samsung‘un söz konusu patentlerle alakalı bir ihlal yapmadığı tespit edilmişti. Ancak Apple vazgeçmedi.

Adeta yılan hikayesine dönen bu dava olayı sonunda bir karara bağlandı. Amerikan federal mahkemesinin verdiği karar ile Samsung, Galaxy S’te izinsiz şekilde kullandığı bazı patentler sebebi ile Apple‘1 119.6 milyon dolar tazminat ödeyecek.

Şubat tarihinde Samsung lehine çıkan kararı tekrar inceleyen Amerikan mahkemesinin kararı şu an için bu davada verilmiş son karar olarak görülüyor. Yani ‘Samsung, Apple‘a patent ihlali yüzünden 120 milyon dolar tazminat ödeyebilir.

 


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap