Amerika’da Donald Trump’ın başkanlık koltuğuna oturmasına günler kala birçok yetkili esrarın yasallaşma sürecinin hızlanacağını düşünüyor. Bunu fırsat bilen lüks ve moda sektörü ise şimdiden bu karı değerlendirmek istiyor.

Kasım 2016 itibariyle alınan bir kararla, medikal esrar, Washington DC. de dahil olmak üzere Amerika’nın birçok eyaletinde yasallaşmıştı. Kararlar hemen uygulanmaya başlanmayacak olsa da, Ekim 2016’da yapılan Gallup araştırmasına göre Amerikalıların yüzde 60’ı esrarın yasallaşmasını savunuyor. Bu oranın ise 2005 yılında yüzde 36 ve 1969 yılında yüzde 12 olduğu söyleniyor.

Alexander Wang, tasarımlarında esrar figürlerine yer veriyor

Üç modacı tarafından geliştirilen e-ticaret sitesi Tetra, modern elementleri modellerinde kullanmayı tercih ediyor. 2015 Eylül ayında kurulan ve satışlarını bir sene içerisinde yüzde 40 arttırmayı başaran Tetra, esrar motiflerini modellerinde kullanarak yeni bir trend yaratmayı hedefliyordu. Birçok farklı tasarımcıdan lüks eşyalara motifler ekleyen firma, buradan lüks eşyalar için yeni bir konsept yaratmayı hedefliyor.

Ayrıca, Alexander Wang, Baja East, Jeremy Scott ve daha birçok tasarımcı esrar bitkisinin motiflerini ürettikleri kıyafetlerde işlemeye başladı. Moda sektöründe de hızlıca yerini alan esrar, Gucci gibi markaların da hedefi halini geldi. Esrar türü olan bir bitki adını “Gucci OG” olarak patentini alan marka, sektörde daha da gelişmeyi hedefliyor.

Alkol endüstrisi düşüşte

Diageo gibi Bulleit Bourbon ve Cîroc gibi markaların sahibi alkollü içecek firmaları da bu işten kar etmeye kararlı gibi duruyor. Markalaştırılan esrar üzerine geliştirilen fikirler ortaya atan firma, bunu yeni bir gelir fırsatı olarak değerlendiriyor. Batı’da alkol satışlarının düştüğü düşünülecek olursa sektörün kendine yeni fırsatlar yaratmak istemesi doğal gibi duruyor. 2015 yılında dünyadaki alkol tüketim oranının 0.7 oranında düşmesi alkol üreticilerini endişelendiriyor çünkü 2001 yılından bu yana alkol tüketimi ilk defa düşüş gösteriyor.

Amerika’da, yasal esrar pazarının 2020 yılına kadar 22 milyar doları geçmesi bekleniyor. Bu yıl öngörülen satış rakamları ise 7.1 milyar dolar değerinde.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap