LinkedIn milyarlarca veriyi inceleyip analiz ederek geçtiğimiz yıl iş başvurularında şirketler tarafından en çok tercih edilen becerileri sıraladı.

LinkedIn kariyer uzmanı Catherine Fisher’e göre çoğu becerilerin önemi her birkaç yılda daha da azalıyor; ancak Fisher bazı becerilerin ise kişileri her sektörde her zaman öne çıkaracağı görüşünde.

Küresel olarak en gözde ve işverenler tarafından en çok aranan 5 iş becerisi şu şekilde:
1. Bulut ve Dağıtılmış Bilişim
2. İstatistiksel Analiz ve Veri Madenciliği
3. Web Mimarisi
4. SEO/SEM Pazarlama
5. Ağ ve Bilgi Güvenliği

Fisher ayrıca bu listenin dünya çapında iş piyasalarındaki bazı trendleri de açıkladığını söylüyor. Peki, bunlar neler:

Pazarlamacılara olan talep azalıyor

Pazarlamacılara olan talep geçtiğimiz birkaç yılda hayli yüksekti; ancak 2016'dan beri bu gidişat tersine dönmüş görünüyor. Bunun sebebi ise piyasadaki pazarlama becerisi arzının halihazırda zaten işverenin taleplerini karşılıyor olması.

Veri ve bulut en gözde beceriler

Bulut ve dağıtılmış bilişim son iki yıldır ilk sırada. Arkasından ise istatistiksel analiz geliyor. Bu iş becerilerine talep yüksek; çünkü bunlar son teknolojinin gerektirdiği nitelikler. Firmalar rekabetçi olabilmek için bu beceri ve yetkinliklere haiz kişilere sahip olmak istiyor.

Web mimarisi ve kullanıcı arayüzü tasarımı da revaçta

Kullanıcı arayüz, ürünlerin insanların etkileşim kurduğu kısımlarıdır. İşverenin talebi de bu konudaki yetkinlikler için yoğunlaşmış durumda. İnsanların kolay kullanabileceği ve fonksiyonel ara yüzler müşteri memnuniyeti için vazgeçilmez. Arayüz tasarımı ve web mimarisi sektörler için bu sebeplerle büyük ihtiyaç. Bu becerilere sahip kişiler de iş dünyasında emeklerinin karşılığını fazlasıyla alıyor olacak.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap