Networking, bana göre değil diyorsanız muhtemelen bir yerlerde yanlış bir şeyler yapıyorsunuz. LinkedIn Eski Başkan Yardımcısı, Steve Cardigan, Business Insider’e verdiği röportajda “networking” becerilerinin günümüz iş pazarında bir zorunluluk olduğunu söylerken, bunun aynı zamanda göründüğü kadar zor bir şey olmadığını da belirtiyor.

Cadigan, insanlar, profesyonel anlamda şahsi ağlar kurmak şeklinde tanımlayabileceğimiz “networking” olayını, bir grup yabancıyla kokteyl partisinde küçük sohbetlere girişme şeklinde algılıyorlar ve bu bir hata diyor.

“Dışa dönük bir insan olsanız dahi, hiç kimse tek bir kişi tanımadığı yabancılarla dolu bir yere gitmekten hoşlanmaz. Bu garip bir durum. Piyango gibi ne çıkacağını tahmin etmek güç” şeklinde açıklama yapan Cadigan: Networking’i basitçe dışarı çıkıp yabancılarla kartvizit değiş tokuşu yapmak olarak düşünmenin de hata olduğunu söylüyor.

Cadigan’a göre networking için en iyi yöntem halihazırda sahip olduğunuz bağlantıları güçlendirmek. “Tenis antrenörünüz, tarih profesörünüz veya başka tanıdığınız insanlar hiç fark etmez. Bir yerlerden başlamanız gerekiyor.” Yeni mezunların bile rahatlıkla başarılı bir iletişim ağı için gereken altyapıyı oluşturabileceğinin altını çizen Cadigan, “mezun olduğunuzda, sizi tanıyan yüz tane sınıf arkadaşınız oluyor. Arkadaşlarınızla iletişimde kalın. Ne yaptıklarını öğrenin. Yapabiliyorsanız onlara yardım edin. Bunun karşılığını alacaksınız” diyor.

Cadigan’ın kendi hayatından örnek verdiği bir başka yaşam tecrübesi ise mezun olduktan sonraki ilk işi dışında tüm işlerini sahip olduğu bağlantılar aracılığıyla edinmiş olması. “Aslında birçok şirket enerjik profesyonel ağlara sahip adayları işe almayı tercih ediyor. Bu, çalışanın bağlantı kurma ve iletişim kabiliyetlerini gösterdiği gibi işveren için de güçlü adayları belirlemede ipucu oluyor.”

“Bir işveren olarak kaynakları zengin birini işe almayı tercih ederim” diyen Cadigan, “LinkedIn veya Facebook’ta güçlü bağlantılara sahiplerse ve bu kapıları bana açmaya isteklilerse; bu benim için değerlidir” diye ekliyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap