İster yıllardır yöneticilik yapıyor olun, ister ilk yöneticilik yılınız olsun, “mükemmel lider” diye bir şey yoktur. Bir liderin her zaman öğrenecek ve kendini geliştirecek şeyleri vardır.

İyi bir lider olmak aslında hem kişinin kendisine, hem de liderlik ettiği kişilere karşı bir borcudur. Yani bir liderin zayıf noktalarının farkında olacak kadar bilge olması ve bunları düzeltmek için çabalayacak kadar mütevazı olması gerekir.

İşte günümüzde liderlerin en çok yaptıkları yanlışlar:

1. Karar verme sürecine duyguları karıştırmak

Kişisel hayatta karar verme sürecine duyguları karıştırmak çok kolay olabilir ancak profesyonel dünyada karar verme sürecinde duyguları kullanmak kötü bir yönelim. Eğer birlikte çalıştığınız kişilerin size güvenmelerini istiyorsanız, onlara yaptığınız tercihlerin arkasındaki gerçekleri ve mantığı göstermeniz gerekir. Bu da hiçbir zaman duygularınız olamaz. Onlara karar verme sürecinin arkasındaki rasyonel gerçekleri, kafa karıştırmayacak şekilde göstermelisiniz.

2. Çatışmadan kaçınmak

Bir lider için en zor şeylerden biri, liderlik ettiği gruptaki fikir ayrılıkları ve sorunlarla nasıl baş edeceğini öğrenmektir. Birçok lider, kendi ekibinde kabalık eden veya performansı kötü olan bir kişiyi işten çıkarmanın kötü olduğunu veya daha az sevilmesine nende olacağını düşünür. Oysa bu, uzun vadede ekibin daha kötü etkilenmesini önlemek adına atılmış bir adımdır.

3. Tembellikleri kapatmak

Liderler genellikle bulundukları konuma, neler yapılması gerektiğini ve nasıl yapılması gerektiğini bildikleri için gelmiş kişilerdir. Bu durum liderlerde “Eğer bir şeyin düzgün yapılmasını istiyorsan, kendin yap” fikrini oluşturabilir ve bu düşünce bir lider için son derece tehlikelidir. Çalışanlarınızın yaptığı şeyleri beğenmediğiniz veya yarım bulduğunuz için yapmak veya tamamlamak, sadece iş yükünüzü artırmakla kalmaz aynı zamanda ekibinizin potansiyelinin tamamını kullanmasını engeller.

4. Tamamen emin olmadan kararlara onay vermek

Bir lider olarak, uzmanlık alanınız olmayan konularda karar vermek zorunda kalabilirsiniz. Örneğin siz teknik alanda uzman olabilirsiniz ancak pazarlama alanında kararlar vermeniz gerekebilir. Böyle durumlarda ekibinizde bu konuda uzman olan kişilere danışmadan nihai kararlar vermeyin. Konuyu tüm ayrıntılarıyla anlamaya çalışın.

5. Ekibin çabalarının farkına varmamak

Toplantılar, konferanslar, telefon görüşmeleri, günlük işlerle boğuşurken ekibinizi takdir etmeye her zaman fırsat bulamayabilirsiniz. Ancak çalışanlar müşterileri değil, yöneticilerini önemserler. Onlara teşekkür etmeyi unutmayın.

6. Kendini dinlememek

Herkesi ezip geçen ve ekibindekilerin fikirlerini önemsemeyen bir lider olmak istemezsiniz herhalde. Ancak başkalarını memnun etmek için kendi düşüncelerinizi de bir kenara atmayın. Başkalarını dinlemek ne kadar önemliyse, kendinizi dinlemek de en az o kadar önemli.

7. Tevazu göstermemek

Liderler hiçbir zaman kendilerini hatasız, kusursuz olarak görmemeli. Çalışanlarınız da bunu bilmeli. Ekibinize karşı şeffaf olun, yanlış bir şey yaptıysanız bunu açıklamaktan korkmayın.

Kaynak: Business News Daily


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap