Libratus adında yeni geliştirilen yapay zeka, poker oyuncularıyla turnuvaya katılarak 200 bin dolarlık ödül için mücadele edecek.

IBM’in 1997 yılında geliştirdiği yapay zeka programı Deep Blue, Garry Kasparov’la yaptığı satranç maçından galip ayrıldığı zaman bu olay çok büyük bir başarı olarak görülmüştü. Carnegie Mellon Üniversitesi’nde geliştirilen Libratus ise gelecek hafta pokerde kendini kanıtlamış isimlerle birlikte masada yerini alarak Texas Hold’em poker oynayacak.

Deep Blue gibi tarihte yerini almak için mücadele edecek olan Libratus’un aslında çok daha farklı bir amacı var. Satranç gibi kusursuz bilgi akışının olduğu oyunların aksine (iki oyuncu da oynayabileceği hamlelerin sınırlarını biliyor), pokerde oyuncuların ne yapabileceğini kestirmek oldukça zor.

Libratus’u geliştiren ekibin başındaki Profesör Tuomas Sandholm yaptığı açıklamada poker gibi çok bilinmeyenin olduğu oyunlarda tahmin gücünün daha ağır basması gerektiğini ve karşı tarafın elinde hangi kartlar olduğu bilinmediği için elinizdeki kartlarla ne tarz bir yol izlemenizin doğru olacağını kestirmenin güç olduğunu söyledi. Bu bilgiler dahilinde Libratus’u geliştiren ekip büyük bir matematiksel çalışma gerçekleştirip yapay zekanın tahmin yeteneğini arttırmayı hedeflemiş. Sandholm, poker oyunundaki olası permütasyonların dünyadaki evrendeki atom sayısından fazla olduğunu da belirtiyor.

Libratus’un benzeri daha önce geliştirilmişti

Alberta Üniversitesi’nde bir araştırma grubu ise 2008 yılında insandan daha iyi poker oynayabilen bir yapay zeka üretmeyi başarmıştı. Fakat Libratus’un oynayacağı poker türü sınırsız olarak bilinen, daha karışık bir oyun stilinde mücadele etmesi için yaratılmış.

Maçlar Ocak ayının 11’inde Pittsburgh, Pennsylvania’da başlayacak. Dünyanın en iyisi olarak bilinen poker oyuncuları, Jason Les, Dong Kim, Daniel McAulay ve Jimmy Chou 20 gün boyunca turnuva yaparak 120,000 ele yakın oyun oynayacak. Oyuncular, 200 bin dolarlık ödül için mücadele edecek.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap