Dünyaca ünlü Kanadalı yazar, şair, söz yazarı ve şarkıcı Leonard Cohen, 82 yaşında hayatını kaybetti. Cohen, geçen ay çıkardığı son albümünün ardından verdiği röportajda, ölmeye hazır olduğunu söylemişti.

Dünya turnesi kapsamında 2009 ve 2012 yıllarında İstanbullu hayranlarıyla da buluşan Leonard Cohen‘in ölüm haberi ünlü ozanın Facebook hesabından yapılan açıklamayla duyuruldu. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Derin bir üzüntü ile efsanevi şair, besteci ve sanatçı Cohen’in yaşamını yitirdiğini bildiririz. Müzik dünyasının en saygıdeğer ve üretken sanatçılarından birini kaybettik.

Oğlu Adam Cohen, Rolling Stone dergisine verdiği demeçte “Babam evinde, hayatının en iyi kayıtlarından birini yaptığını bilerek huzur içinde öldü” sözleriyle efsanevi sanatçının hayranlarını bilgilendirdi.

Cohen için daha sonra Los Angeles’ta bir anma töreni düzenlenecek.

İlham perisiyle ayrılığa fazla dayanamadı

Cohen, ‘ilham perisi’ olarak bilinen sevgilisi Marianne Ihlen’i Temmuz ayında kaybetti. Ağustos ayında Ihlen’e yazdığı veda mektubunda kavuşmalarına az kaldığını vurgulayarak şu satırları kaleme aldı;

Gerçekten çok yaşlıyız ve vücutlarımız ayrı düşüyor. Sanıyorum ki çok kısa bir süre sonra peşinden geleceğim.

Leonard Cohen geçen ay çıkardığı 14. stüdyo albümü You Want It Darker ile ilgili açıklamalarda bulunurken de ölümü sükunetle beklediğini ifade etti; “Ölmeye hazırım. Umarım fazla rahatsızlık vermez. Benim için bu.”

leonardcohen-7

Kanada’nın Quebec bölgesindeki Montreal kentinde, 1934 yılında Polonya-Litvanya kökenli orta sınıf bir Yahudi ailesinin çocuğu olarak
doğan Cohen, 1995 yılında Budist olduğunu ilan etti.

Hayatını şiir, kitap ve bestelerine adayan efsanevi ozan, 60 yıllık müzik kariyerine Beautiful Losers, Suzanne, Bird on a Wire, I‘m Your Man ve Death of A Ladies Man gibi unutulmaz eserler sığdırdı.

1956’dan bu yana süren aktif olarak sürdürdüğü sanat hayatında aşk, din, cinsellik ve yalnızlığı konulu eserler üretti.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap