Salı günü gelen ve 10 senenin ardından ilk kez yaşanan satışlarda düşüşün ardından Lego çalışanlarının yüzde 8'ini işten çıkartarak işlerde revizyona gideceklerini duyurdu.

Danimarkalı oyuncak firması ansızın başkanlarını işten çıkartmalarının ardından sene ortasında yüzde 5'lik gerilemeye uğramış ve 2000'lerin başında iflas ile flörtleşmelerinin ardından en büyük sınavı ile karşı karşıya kalmıştı.

Lego, dijital çağı özümsemesi ve Harry Potter'den Minecraft'a çok geniş bir marka yelpazesiyle ilişki kurmasıyla övülen bir firmaya göre şaşırtıcı bir şekilde önümüzdeki iki sene tekrar büyümeye geçeceklerine dair söz verilemeyeceğini açıkladı.

Şirket başkanı Jorgen Vig Knudstorp, işlerin çok karmaşık bir hale evrilerek büyüdüğünü kabul eder bir şekilde yaptığı açıklamasında, "bütün bir grup için yeniden başlatma tuşuna basmış bulunuyoruz" dedi.

Buna göre başkan, daha ince hatlı ve efektif bir organizasyonla, "momentum kaybetmeye yanıt verilebilir... ki bu kesatlığa hatta çöküşe kadar gidebilecek bir yol. "

Geçtiğimiz sene gelirdeki büyüme 2015'in yüzde 25'ine göre gözle görülür bir yavaşlamaya uğrayarak yüzde 6'da kaldı.

Şu an 18,200 çalışana ev sahipliği yapan firma, 600 tanesi Billund, Danimarka'daki merkezlerinden olmak üzere 1,400 çalışanın işine son verilebileceğini açıkladı.

Kaynak: Reuters


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap