Koruyucu gözlükler test edilsin, bantların sağlamlığına bakılsın… Her şey hazırsa Obi gözlükleriyle uçuşa hazır.

Stanford Üniversitesi’nde bir grup araştırmacının kuşların uçarken oluşturduğu vortekslerin daha iyi anlaşılabilmesi için kullanılan Obi her gün bu gözlükleri takarak rutin uçuşunu gerçekleştiriyor.

Bioinspriation and Biomimetrics dergisinde yayınlanan proje kuşların uçuşları sırasında oluşturdukları kalkış gücünün daha iyi anlaşılarak uçan robotlara ve drone’lara uygulanabilirliğini konu ediniyor.

Gerçekleştirilen deney için laboratuvarın başındaki isim Eric Gutierrez, Obi için papağan boyutuna uygun, insan gözünün görmediği lazerleri filtreleyebilen, kuşa zarar vermeyecek sıkılıkta bir gözlük geliştiriyor. Üstündeki verici sayesinde ise kuşun hızı ölçülebiliyor. Obi’yi uçuşlar için eğiten ekip düzenli olarak Obi’nin uçuşlarını kaydediyor.

Obi’nin gözlükleri uyumlu olabilmesi için özel tasarlanmış

Eğitimini tamamladıktan sonra lazerler aydınlatmaların arasından uçuş gerçekleştiren Obi hiçbir zararlı ışına tabi tutulmuyor. Oluşturulan lazer düzenekleri arasında Obi’nin yarattığı vorteksler kaydediliyor ve gerekli veriler elde edilmiş oluyor.

Grup bu fikri üretmeden önce üç farklı modeli denemiş fakat istenilen verimi alamamıştı. Önceki çalışmalarda farklı kuşlar ve yarasa da kullanılmış fakat istenilen sonuç yakalanamamıştı.

Aşağıdaki videodan çalışmayla ilgili detayları İngilizce daha detaylı öğrenebilirsiniz;


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap