İngiltere’nin, ani seçim kararı tarihin en fazla çeşitliliğe sahip Avam Kamarası'yla sonuçlandı. Filistin kökenli Layla Moran, Liberal Demokratlar'ın savunucusu olarak Muhafazakar Sağlık Bakanı Nicola Blackwood’u geride bıraktı.

Blackwood, koltuğu 2010 yılından bu yana elinde bulunduruyordu. Moran’ın seçim zaferi iktidardaki Muhafazakar Parti’nin Avam Kamarası'nda genel çoğunluğu elde etmeyi başaramaması üzerine Kuzey İrlanda’nın Demokratik Birlik Partisi ile ortaklığa gitmesi sonucu geldi.

Moran, 2017’de seçilen 11 “etnik parlamenter”den biri olarak Avam Kamarası'nda yerini alacak.

İngiliz bir babanın ve Kudüslü bir annenin kızı olarak dünyaya gelen Layla Moran, Filistin kökenli olmasının global seviyede siyasete ilgi duymasında onu cesaretlendirdiğini söylüyor. 36 yaşındaki Moran, siyasete giriş yapmadan önce Oxford’da fizik öğretmeni olarak görev yapıyordu.

Londra Emperyal Koleji’nden Fizik diploması ile mezun olan Moran, Belçika, Yunanistan, Etiyopya, Jamaika ve Ürdün gibi farklı yerlerde yaşadı. Aynı zamanda Fransızca, Arapça, İspanyolca ve biraz Yunanca biliyor!

İngiltere’nin 2017 seçiminin bir diğer ilginç yönü ise 207 rakamı ile rekor sayıda kadın parlamenterin seçimine sahne olmasıydı.

Kaynak: Middle East Eye


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap