İtalyan lüks spor araç markası Lamborghini, Ferruccio Lamborghini tarafından kurulduğunda sadece traktör üreten bölgesel bir firmaydı. Ancak sonraki yılarda bilhassa Ferrari'nin kurucusu Enzo Ferrari ve Ferruccio Lamborghini arasında yaşananlar şirketin dönüşmesini ve bir dünya markası haline gelmesini sağlayacaktı.

Ferruccio Elio Arturo Lamborghini 28 Nisan 1916'da İtalya’nın Cento kentinde doğdu. Ailesi çiftçi olmasına rağmen Ferruccio Lamborghini makinelerle daha çok ilgiliydi. Bu nedenle teknik meslek lisesine denk düşen bir okula gitti. İkinci Dünya Savaşı esnasında İtalya Hava Kuvvetleri’ne giren Lamborghini, 1944 yılında İngilizlere savaş esiri düştü. İngilizler onu motor bölümünde çalıştırdılar. Ancak esaret ona otomobiller ve motorlar konusunda eşsiz tecrübeler kazandırdı. Genç girişimci, bozuk araçları tamir etmeyi ve farklı parçalardan araç üretmeyi burada öğrendi. Savaştan sonra evine dönen Lamborghini, savaştan arta kalan makinelerle ufak bir garajda köylülere yönelik traktörler tasarlamaya başladı. 1949'da ise kendine yetebilen bir motor fabrikasına sahipti. 

Traktör işinde servet kazanan Lamborghini, İtalya'nın en zengin adamlarından biri oldu. Sahip olduğu spor araba merakı bu yıllarda büyük bir tutkuya dönüştü. Ferrari ve Mercedes marka birçok otomobile sahipti.

Bir gün Ferrari'sinin vitesinde sorun çıkınca Lamborghini direk Enzo Ferrari ile görüşmek için randevu almaya çalıştı. Ancak Ferrari onu küçük görerek bu isteği geri çevirdi. Ferrari'nin bu tavrı Lamborghini'yi yeni bir spor araba markası yaratarak Ferrari'ye ders vermeye itecekti. Başlarda sadece traktör üreten firmanın büyük dönüşümü de böylece başlamış oldu. 

Duayen girişimci, Ferrari’nin eski çalışanlarından Giotto Bizzarini, Franco Scaglione ve Gian Paolo Dallara’yı işe aldı. Görevleri oldukça netti: Napoli ile Milano’yu birbirine bağlayan ünlü İtalyan otoyolu Autostrada del Sole’de 150 mil hızla ulaşacak lüks ve güçlü bir GT yaratmak. Sonuç olarak sadece 4 ay içinde Lamborghini’nin ilk lüks arabası olan 350GT doğmuş oldu ve 1964 yılında satışa çıkan araç kısa süre içinde 13 adet satmayı başardı.

Ferruccio Lamborghini 20 Şubat 1993’te 77 yaşındayken hayatını kaybettiğinde, eleştirilere kulak asmadan hayallerimizi gerçekleştirmemiz gerektiğini gösteren bir hayatı arkasında miras bırakmıştı. Şimdilerde o miras oğlu tarafından onun adında kurulan Funo di Alegat'taki müzede yaşatılıyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap