Bu ayın başlarında Golden Globes‘de rekor kıran müzikal film La La Land, Golden Globes tarihinde en çok ödül alan film olmuştu. Bu yıl Şubat ayında 89. defa düzenlenecek olan Oscar (Akademi Ödülleri) için de aynı başarıyı tekrarlayacak gibi duruyor.

Damien Chazelle‘in yönetmenliğini yaptığı müzikal film, en iyi yabancı film, en iyi yönetmen, en iyi aktör, en iyi aktrist, en iyi yardımcı erkek oyuncu, en iyi yardımcı kadın oyuncu, en iyi sinematografi, en iyi kostüm tasarımı, en iyi görsel efekt, en iyi orijinal senaryo, en iyi uyarlama senaryo, en iyi film müziği (City of Stars ve Audition), en iyi yapım tasarımı, en iyi belgesel dallarında aday gösterildi.

Oscar‘da şimdiye kadar en çok ödül alan All About Eve (1950) ve Titanic (1997) filmlerini de geçen müzikal tam 14 dalda aday gösterilerek rekor kırdı. All About Eve altı dalda Oscar alırken; Titanic ise 11 dalda ödül almıştı.

32 yaşındaki Chazelle, sonraki projesi için La La Land‘in başrol oyuncusu olan Ryan Gosling‘in rol aldığı bir Neil Armstrong biyografisi olacağını belirtti. Filminin 14 dalda aday gösterildiği Chazelle, verdiği röportajda “ne diyeceğimi bilmiyorum, şükranla doluyum” dedi.

La La Land‘ın ardından birçok dalda aday gösterilen filmler “Moonlight” ve “The Arrival” adlı bilim kurgu filmi oldu. Her biri sekiz dalda aday gösterildi. İki hafta önce düzenlenen Golden Globes‘de La La Land geceden yedi ödülüyle beraber ayrılmıştı; ancak o gece en iyi drama gongu Moonlight filmi için çalmıştı.

La La Land ile beraber Oscar tarihinin bir rekoru daha kırıldı. 20. defa oyuncu adayı gösterilerek rekora doğru koşan Meryl Streep, Donald Trump ile ilgili yaptığı konuşmasında gündeme oturmuştu.

26 Şubat gecesi Los Angeles‘de düzenlenecek olan Oscar‘ı komedyen Jimmy Kimmel sunacak.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap