Kuzey Kutbu’nda bulunan ve 12. Yüzyıldan kaldığı düşünülen “Kutup Prensesi”nin mumyası herkesi şaşırttı. Yaklaşık 900 yıl boyunca bozulmadan duran mumyanın sırrı araştırılmaya başlandı.

Daha önce orada yaşayan uygarlıklar hakkında yapılan araştırmalara rağmen çok az kalıntı bulunan bölgede bulunan mumya, araştırmacıları bölge hakkında derin bir araştırmaya sürükledi. Mumyalanmış bedenden daha önce üç mumyanın daha bulunduğu bölgede ne tür bir medeniyetin olduğu bilinmese de 900 yıl boyunca bozulmadan bulunan bu mumyanın özenle korunduğu düşünülüyor.

Özellikle bozulmaması için özel yöntemler ile mumyalandığı düşünülen bedenin, orada yaşayan bir medeniyetin üst kesiminden, hatta bir prensese ait olduğu öne sürüldü. 35 yaşlarında öldüğü düşünülen mumyanın saçları, dişleri hatta kirpikleri bile şaşırtıcı bir şekilde korunabilmiş durumda.

Yüzündeki yeşil rengin ise bir tür mumyalama malzemesi olduğunu açıklayan bilim insanları, bu malzeme sayesinde mumyanın bu kadar başarılı korunabildiğini açıkladı. Gizli bir medeniyetten olduğu düşünülen prensesin yaşadığı bu bölgede, avcılık ve balıkçılık üzerine kurulu bir düzenin olduğu tahmin ediliyor.

Kafasında bulunan tapınak tacı, mumyanın bir prensese ait olduğu tahminlerini doğrular nitelikte. Daha önce bu bölgede kadın mumyaya rastlamadıklarını açıklayan araştırmacılar, bölgede daha çok erkek yaşadığını hatta bu medeniyetin çok az bir nüfusa sahip olduğunu tahmin ediyordu.

Yakın bir zamanda bulunan bebek mumyası üzerinde araştırmalarını yeni bitiren araştırmacıların bulduğu bu yeni mezar, bulunan bebek mumyanın hemen yanında yer alıyor. Muhtemelen bebeğin annesi olabileceğini iddia eden araştırmacılar, hiç bozulmadan korunabilmiş bu mumya hakkında araştırmalarına devam ediyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap