Geçtiğimiz ayın sonlarında bir grup balıkçı tarafından keşfedilen ve fotoğrafları kaydedilerek, bilim insanlarına incelemeleri için gönderilen "çift başlı bir yunus balığı" bilim dünyasının son zamanlarda üzerinde durduğu konular arasında yer alıyor. 

Haftalık bilim dergisi New Scientist'te yayımlanan yazının ardından gündeme gelen olay, bilim insanlarının olduğu kadar dünya basının da ilgisini çekmeyi başardı.

Hollanda’nın kıyılarından yaklaşık 30 kilometre uzakta Kuzey Denizi’nde balık avındayken, Henk Tanis ve balıkçı arkadaşları tarafından denize attıkları ağdan çıkarılan "çift başlı yunus balığının" 3 gözlü ve normal uzuvlu tek gövdesi olduğu fark edildi ve bu durum direkt alanında uzman yetkililere bildirildi. 

Henk Tanis ve balıkçı arkadaşları tarafından avlanması yasak bir tür olduğu düşünülen "çift başlı yunusun" AB ve Hollanda yasaları bakımından kaçak sayılabileceğinden kortukları için fotoğrafları çekilerek, balıkçılar tarafından tekrar denize bırakıldı. Çekilen fotoğrafların incelenmesi amacıyla araştırmacılara gönderilmesinin ardından, konuya ilişkin Deinsea dergisinde ayrıntılı bir makale paylaşıldı. 

Paylaşılan makalede Hollanda’nın Rotterdam kentindeki Ulusal Tarih Müzesi’nden Erwin Kompanje şu ifadeleri kullandı:

“Su memelilerin anatomisi, denizde yaşamaya adapte oldukları için diğer memelilerin anatomilerinden çok farklı. Bizleri balinalardan ve yunuslardan farklı kılan birçok şey hala bilinmiyor. Bu nedenle su memelilerinde çift başlı bir vakaya daha rastlanması, daha önce incelenen 9 vakaya eklendiğinde bize bu konuda birçok yeni bilgiler sağladı”


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap