Özyeğin Üniversitesi Girişimcilik Merkezi tarafından 5'incisi gerçekleştirilen Kurumiçi Girişimcilik Konferansı'nda bu yıl startup iş birlikleri masaya yatırıldı.

Kurumların yeni silahı: Rekabette başarının sırrı startup iş birliği” temasıyla düzenlenen konferansta ekonomiye yön veren liderler deneyimlerini paylaşarak kurum içi girişimcilik konusundaki son trendleri ele aldı.

Konferans, bir kez daha Türkiye'nin lider kurumlarının üst düzey yöneticilerini bir araya getirdi. 8 Kasım'da Swissotel'de gerçekleştirilen konferansa birçok farklı sektör ve firmadan orta ve üst düzey yöneticiler ile girişimciler yoğun ilgi gösterdi.

Konferansta, alanında önde gelen isimler kurum içi girişimcilik konusunda son trendleri, yeni uygulama modellerini ve vizyonlarını aktarırken, deneyimlerini, örnek teşkil eden projelerini ve bakış açılarını katılımcılarla paylaştı. Açılış konuşmasını TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik'in yaptığı 5. Kurumiçi Girişimcilik Konferans'ına ayrıca Allianz Türkiye'nin CEO'su Aylin Somersan-Coqui, Aygaz CEO'su Gökhan Tezel, BASF Türk'ün CEO'su Buğra Kavuncu, Citigroup Genel Müdür Yardımcısı Barış Tezcan, Aslanoba Capital'in Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Aslanoba, Kolektif House Kurucusu Ahmet Onur, Enerjisa Teknoloji ve Müşteri Çözümleri Başkanı Gül Erol, İş Bankası Bireysel Bankacılık Pazarlama Müdürü Burak Sezercan ve BKM İş Geliştirme Direktörü Özge Çelik konuşmacı olarak katıldı.

“Bu yüzyıl girişimcilik yüzyılıdır”

Konferansın açılış konuşmasını yapan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, şunları söyledi: "Artık girişimciliği bir kültür olarak benimsemeyenler, çağın kaybedenleri, geride kalanları, oyunda kalamayanları ve yok olanları oluyor. Gerçek bu kadar net ve açık bir şekilde karşımızda duruyor. Bu yüzyıl, 'girişimcilik yüzyılı'dır. Oyunda kalmanın en önemli kuralı da girişimciliği tüm boyutlarıyla benimsemektir. Kurum içi girişimciliği desteklemeyen kurumlar, kısa bir süre içerisinde buzluğu olmayan bir buzdolabı ya da internete bağlanma özelliği olmayan bir bilgisayar kadar yabancı, demode ve oyun dışı görülecekler. Bu dönüşümün dışında kalmak gibi bir lüksümüz yok. Bunun için de çalışanlarımızı üretmeye, keşfetmeye ve şirketin normal çalışma süreçlerine alternatif yenilik test süreçlerine katılmaya teşvik etmeli, desteklemeliyiz."

“Ekonomik ve toplumsal fayda yaratıyoruz”

Türkiye'de alanında ilk örnek olan Kurumiçi Girişimcilik Konferansı'nı bu yıl 5. kez düzenliyor olmaktan onur duyduklarını belirten Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Gençtürk ise “bir eğitim kurumu olarak kurum içi girişimciliğin rekabetteki önemi hakkında farkındalığı artırmak ve bu tür girişimleri teşvik ederek ekonomik ve toplumsal fayda yaratmak bizim de görevimiz. Yenilikçi ve girişimci yaklaşımımızla örtüşen ve her sene farklı bir tema etrafında şekillenen, görüş ve deneyimlerin paylaşıldığı bu etkinlikle, katılımcı kurumlara değerli kazanımlar sağlayacakları bir ortam sunmayı önemsiyoruz. Beş yıldır düzenlediğimiz bu konferanslarda liderler, katılımcıların vizyonlarını geliştiren bilgilendirici, zengin bir içerik sunuyor. Aynı zamanda yine bu konferans sayesinde üst düzey yöneticiler ve girişimciler bir araya gelerek iletişim olanağı buluyorlar. Konferansa katılımın her yıl biraz daha arttığını görmek bizim için çok sevindirici bir gelişmedir” dedi.

“Şirketler girişimcilik dünyasını rakip değil, fırsat olarak görmeli”

“5 yıldır düzenlediğimiz bu konferans ve beraber çalıştığımız 30'a yakın kurumdan elde ettiğimiz tecrübe, bize bir kurumun yenilik yaparak rekabette başarılı olabilmesi için kurum içi girişimciliğe dönemsel bir program gibi bakmaması gerektiğini gösteriyor. Esasında amaç bir dönüşüm sağlamaktır” diyen Özyeğin Üniversitesi Girişim Fabrikası Kurucu Direktörü İhsan Elgin de sözlerine şöyle devam etti: “Girişimcilik dönüşümü olarak tanımladığımız bu katalizör sayesinde, ağırlaşan kurumların kuruldukları ilk günlerdeki gibi çevik hareket etmesi, mevcut işini sürekli yenilemesi ve yeni işler denemesi mümkün olacaktır. Bunun için de CEO ve Yönetim Kurulu başta olmak üzere, şirketin iş yapışından, eleman seçimi ve ödüllendirmesine kadar bütünsel bir şekilde değişmesi gerekir. Aynı zamanda şirketler, hızla büyüyen girişimcilik dünyasını ve startupları da kendine rakip olarak değil, rekabette hızla hareket etmek için bir iş birliği fırsatı olarak görmelidir. Bu sebeple, kendi girişimcilik ekosistemini yaratmak, kaynaklarını ve yetkinliklerini startuplara açarak yenilikler üretmek temel rekabet stratejisi olmalıdır.”

“Yarına yön vermek için dönüşmek zorundayız”

Allianz Türkiye CEO'su Aylin Somersan-Coqui, şirketlerin, yarınlarına yön vermek için derinleşen rekabet dinamiklerine karşı artık hızlıca dönüşmek zorunda olduklarını belirtti. Dönüşüm için ise mevcut iş yapış biçimini sorgulamak ve yeniden tanımlamak gerektiğine vurgu yapan Aylin Somersan Coqui, “kurum içi girişimcilik” ihtiyaç duyulan tanımın ta kendisidir. Biz çalışanlarımızın, 'girişimci' ruhuyla davranma yeteneği kazanmasının yanı sıra müşteriyi ve pazardaki potansiyeli sürekli gözlemleyen, olaylara bütünsel bakarak hızlı aksiyona geçebilen bireyler olmalarını istiyoruz. Allianz Türkiye'nin her bir biriminin, müşterilerin hayatlarını kolaylaştıracak, onların yeni nesil sigortacılık ihtiyaçlarına cevap verecek projelerin gerçekleştirilmesi yönünde, gerek kurum içi girişimci potansiyelini harekete geçirmesini, gerekse kurum dışındaki girişimcilerle iş birliği yapmasını hedefliyoruz. Bu yüzden kurum içi girişimciliği yalnızca bir program olarak değil, bir kültür dönüşümü vizyonuyla ele alıyoruz” dedi.

“Kurumlar çalışanlarının girişimciliği ölçüsünde yenilikçi olabilir”

BASF Türk CEO'su Buğra Kavuncu ise şirketlerin yaratıcı çalışanlara muhtaç olduğunun altını çizerek, şunları söyledi:

“Kurumlar çalışanlarının yaratıcılığı ve girişimciliği ölçüsünde yenilikçi olabilir. Çalışanlarına yetki ve özgürlük tanıyan, onlara hata yapma lüksü tanıyan kurumlar girişimci bireyler için çekici olur. Bir kurum için mevcut fırsatlar ve iş potansiyelleri en çok çalışanlar tarafından görülür. Bu fırsatların değerlendirilmesi ise ancak girişimci yaklaşıma sahip çalışanlarla mümkündür. Kurumlar yeni fırsatları görmek ve değerlendirmek için girişimci karakterde çalışanlara ve yaklaşıma muhtaçtır.”

 

Her yıl artan bir ilgi ve katılımla gerçekleşen; BASF, ENERJİSA, Allianz, Türkiye İş Bankası, BKM Express, startups watch ve Core Strateji şirketlerinin yanı sıra Ekonomist ve StartUp yayın organlarının da sponsor olarak destek verdiği 5. Kurumiçi Girişimcilik Konferansı'na bu yıl 100'e yakın şirket katıldı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap