Her gün istatistiki bir veri parçası hayatımıza giriyor: İhracat yüzde 5 daraldı, enflasyon yüzde 8’çıktı, Çin, küresel demir talebini yüzde 10 artırdı v.s.

Rakamların ifade ettiği gerçekleri yorumluyor ve yatırımlarımız, iş fikirlerimiz, girişim projelerimizi yönlendirmeye çalışıyoruz. Peki ya soyut kavramlar yerine dokunabileceğimiz bir yol olsa? ABD’li blogger  ve veri görselleştirme uzmanı Max Galka tam aradığımız isim. Galka’nın küresel ticaret üzerine, 3B animasyonlarla hazırladığı son interaktif çalışma ilgilenenleri hayrete düşürüyor.

Birleşmiş Milletler Comtrade verilerine göre 2015’te küresel ticaret 15,6 trilyon dolara ulaştı. Galka’nın hazırladığı interaktif harita, seçilen ülkenin aldığı ve sattığı ‘malların’ hareketini gösteriyor. Dikkat edin, haritadaki her nokta 1 milyar dolar değerinde: Uluslararası Ticaret Akışı

Haritada ilginç bulduğumuz birkaç nokta:

  • Bir bütün olarak dünyaya baktığımızda, ticaret bariz bir şekilde orta kısımda yoğunlaşıyor. ABD, Avrupa ve Çin/Japonya en belirgin olanlar ve hepsi de renklerle aydınlanıyor.
  • Uluslararası ticaret eksikliğini görmek için Afrika‘daki çoğu ülkeye göz atın ve Kuzey Kore gibi bir ülkeyi tıklayın.
  • Kuzey Kore, Çin‘e akan tek bir nokta hariç tamamen boş. Verilere hızlı bir şekilde baktıktan sonra, Çin’in kömür, demir cevheri veya pik demir gibi çoğunlukla hammadde olan Kuzey Kore’nin ihracatının yüzde 60’ından fazlasını aldığı anlaşılıyor.
  • Şimdi Güney Kore‘ye tıklayın ve farkı görün. Bu arada Güney Kore, yılda 583 milyar dolar mal ihraç ederken, sadece 3,1 milyar dolar ihracat yapıyor.
  • Bu harita ayrıca bazı ülkelerin ticarette başkalarına ne kadar bağımlı olduklarını da gösteriyor. ABD’ye yaptığı ihracatın yüzde 75’ini gönderen Kanada’ya bakın ya da Meksika’ya.

Uluslararası ticarette daha fazla şey görmek ister misiniz? Ticarette Çin‘in yükselen egemenliğini veya dünya çapındaki petrol akışını gösteren bu haritalar grubunu inceleyin.

Bilgi Lokması: Max Galka’nın diğer projesi olan ‘Blueshift’e de mutlaka bir göz atın. Burada amaç kullanıcıların veri yüklemesine ve kodlamaya gerek kalmadan harita görselleştirmeleri yapabilmelerini sağlıyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap