300 bin sterlinlik maaş geleceği parlak oyuncunun oyun içerisindeki davranışlarını değiştirecek mi? 200 milyon sterlin değerindeki yıldız oyuncu ya Paris'e alışamazsa? Bunlar oyunculara astronomik paralar ödemeden önce kulüplerin aklından geçmekte olan sorular.

Bu konuda uzmanlaşmış analizciler ve profesyoneller bu sorulara cevapları olduğunu iddia ediyorlar; ancak bu cevaplar nasıl bulunmakta? Tabi ki sosyal medya hesaplarını kontrol ederek.

Geçtiğimiz sezon Burnley'in golcüsü Andre Gray, 2012 yılında attığı homofobik tweetler paylaşılmaya başlanınca özür dilemek durumunda kaldı.

Geçtiğimiz hafta Chelsea forveti Kenedy, Çin'deki sezon öncesi turundan eve yollandı. Bu cezanın sebebi ise Instagram gönderilerindeki ırkçı içeriklerdi.

Kulüpler oyuncuların sosyal medya hesaplarından neler öğrenebilirler?

Ben Wright, iletişim ajansı Cicero'da spor departmanının başkanlığını yapıyor ve dünya çapında birçok oyuncu hakkında raporlar hazırlıyor.

Wright açıklamasında, "oyuncunun online karakterini en küçük hatlarına kadar inceliyoruz. Bunu yaparak o kişinin karakteri ve zamanla karakterinde oluşan değişimler hakkında fikir sahibi olunabiliyor. Medya haberlerini, sosyal medyayı, taraftar forumlarını yani online ortamda erişilebilir her şeyi 13 dilde analiz edebiliyoruz ve böylece araştırdığımız kişinin hayatı hakkında bir resim ortaya çıkartabiliyoruz" dedi.

Bazı kulüpler scout araştırmalarında benzer teknikleri kullanmayı tercih etmekte.

Kaynak: BBC


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap