An itibariyle dünya nüfusunun %50’si şehirlerde yaşıyor. Bu oranın 2050 yılında %70 civarlarında olması bekleniyor. Şehirlerin nüfusunun artması ise kişiye ayrılan alanın daraldığı ve küçük evlerde yaşamayı öğrenmemiz gerektiği anlamına geliyor.

Siz de 9 günlük bayram tatilinde bir yerlere gitmediyseniz bunu fırsata çevirip küçük evinizde harikalar yarata bilirsiniz. Dekoratör Nina Ethier ve Kelly Martin’in dediklerine bir göz atın.

nina-ethier

Fort Greene, Brooklyn’de, Nina Ethier tarafından dekore edilmiş bir salon

1. Eşya düzeniyle başlayalım. Los Angeles’ta yaşayan Martin, ölçeğin çok önemli olduğunu ve eşyalarını düzenlerken insanların buna çok dikkat etmediğini söylüyor.

Mobilyaları odayı fazla doldurmayacak şekilde düzenlemeye dikkat etmek çok önemli. Her şeyin bir dengesi var!

boklyn

Kelly Martin tarafından dekore edilen bir salon.

2. “Küçük alana sahip evler için bir diğer ipucu ise, çok amaçlı ürünler seçmeye dikkat etmek. Yemek masanızı aynı zamanda çalışma masası olarak kullanmak gibi.” diyor Kelly.

“Ya da şifonyerinizi komidin olarak kullanarak odanızın neredeyse yarısını kaplayan büyük gardıroplardan kaçınabilirsiniz.”

sifonyer

Kelly Martin tarafından hazırlanan bir şifonyer (aynı zamanda bir bar!)

3. Eğer sık sık ev değiştiren biriyseniz, Etnier taşınması kolay malzemelere yatırım yapmanızı tavsiye ediyor.

cati-kati

Nina Ethier tarafından dekore edimiş Manhattan’da bir çatı katı

 

kahve-masasi

“Güzel bir sehpa, bir şifonyer, bir kahve masası. Gittiğiniz her yerde işinize yarayabilecek şeyler.”

4.  Etnier, doğru yer ve masa lambası seçiminin önemini ve ortam ışığının çok şeyi değiştirebileceğini vurguluyor. Ve ekliyor, “Sanat eserleri harcama yapmak için iyi bir seçim. Ortamın havasını pahalı bir yan sehpaya kıyasla çok daha fazla değiştirebilir.”

lamba

5. Ve ikinci el eşya almaktan çekinmeyin. Ethiel, Craiglist ve çeşitli mecralarda bu eşyaların bulunabileceğini ve bizi heyecanlandıran şeyleri aramamızın doğru olacağını söylüyor.

ikinci-el


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap