Bilim insanları elmasları kullanarak kuantum bilgisayarları oluşturmak için elmasları silikonla işleyip mevcut problemleri ortadan kaldırmanın yolunu buldu.

Bilim insanları uzun bir süredir elmasların pratik kullanımı olan kuantum bilgisayarlar için temel oluşturacağı konusunda hemfikirlerdi. Elmasın atom ölçeğindeki kusurları, çelişkili verileri  tutan kuantum çekirdekleri, verilerin bozulma riski olmadan okumanızı sağlayacak şekilde depolamak amacıyla kullanılabileceği düşünülüyordu.

Tek problem ise elmasın kullanımında azot atomlarının karbon atomlarının yerini aldığı durumlarda çok geniş bir yelpazede yayılan ışığın pratik kullanımına engel olmasıydı. Ancak MIT(Massachusetts Institute of Technology)’deki araştırmacılar elmasın kullanımını mümkün kılabilecek yeni bir yöntem keşfetti. Geniş yelpazede yayılan ışığın önlenmesi için araştırmacılar çok daha dar bir ışık aralığında olan silikonu kullanarak elması silikonla işleme fikrini denemiş oldu. Bu yöntem, 200 nm kalınlığa kadar sentetik bir elmasın kıvrılmasını ve optik oyukların yüzeyine yapışmasını (ışık emisyonlarının parlaklığını arttırmak için) ve bu boşluklara silikon iyonları enjekte etmek için bir implant maddesi içeriyor. Ekip elması elektron çekirdekleriyle yakarak ve delikleri silikon ile kapanacak kadar genişliğe ulaştırmak amacıyla ısıtarak, silikon için gereken boşlukları artırmayı başardı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap