Yapılan bir araştırma koyunların, yüzleri fotoğraftan bile ayırt edebildiğini ortaya koydu.

Cambridge Üniversitesi'ne bağlı Fizyoloji, Gelişim ve Nörobilim Fakültesi'nde yapılan bir deneyde, koyunların ileri derece yüz tanıma kabiliyeti olduğu görüldü.

Daily Telegraph'ın haberine göre, deneyde sekiz koyuna, bir bilgisayar ekranındaki dört ünlünün ve başka kimselerin fotoğrafını tanımaları öğretildi. Daha sonra koyunların ağıllarının bir köşesindeki diğer bilgisayarların ekranındaki iki fotoğraftan ünlüye ait olanı seçmeleri beklendi. Koyunlar, doğru fotoğrafa doğru ilerleyince, etrafındaki kızılötesi ışık sınırını aştı ve yemle ödüllendirildi. Yanlış fotoğrafı seçtiklerindeyse sadece bir zil sesi duydular.

Bu yapılan enteresan çalışma gösterdi ki koyunlar fotoğraftaki kişileri tanıyabiliyor hatta birbirlerinden ayırt edebiliyor. Zamanla, yem ve doğru fotoğraflar arasındaki ilişkiyi kurduğu görülen koyunlar, eğitimin sonunda her 10 seferin 8'inde doğru yüzü tanımayı başardı. Araştırmadaki bir diğer şaşırtıcı kısım, koyunlar kendilerine tanıtılmış olan ünlü kişilerin farklı açılardan çekilmiş fotoğraflarını da tanıyabildi. Bilim insanları, bu yeteneğin daha önce yalnızca insanlarda ve bazı primatlarda görüldüğünü söyledi.

 


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap