Arap yarım adasındaki dört ülkenin güvenlik gerekçesiyle Katar ile olan diplomatik ilişkilerini kestiğini duyurmasının ardından körfez bölgesindeki ilişkiler sabah saatlerinde bir hayli gerildi. Yaşanan gelişmeler sonrasında Katar Borsası da yüzde 5,5 düşüş kaydetti.

Nasıl başladı?

Bu sabah alınan karar doğrultusunda, Bahreyn, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan, Katar’ın İslami terör örgütleriyle olan bağlantılarını gerekçe göstererek diplomatik ilişkilerini kestiğini duyurdu.

Suudi Arabistan devlet haber ajansında resmi bir kaynağa dayandırılan haberde Suudi Arabistan‘ın “Ulusal güvenliği terör ve aşırıcılıktan doğan tehlikelerden korumak için uluslararası hukuk ile garantiye alınan egemenlik hakkını” kullandığı ifade edildi.

Açıklamada, “Yemen’de meşruiyeti destekleme amacıyla kurulan Arap Koalisyonu Komutanlığı, koalisyonun terörle mücadelesi ilkesine aykırı olarak Katar’ın başta El Kaide ve DEAŞ olmak üzere Yemen’de terörizmi güçlendirmesi ve darbeci milislerle ilişkilerinden dolayı koalisyondan çıkarılmasına karar verdi.” ifadeleri yer aldı.

Neler oldu?

Yapılan açıklamaların ardından, Katar’ın, İran’ın desteklediği militanlara arka çıktığı ve çoğunluğu Şii Müslüman nüfustan oluşan doğu bölgesinde soruna yol açtığı belirtildi.

Birleşik Arap Emirlikleri, Katarlı diplomatlara 48 saat içerisinde ülkeyi terk etme emri verdi. Bunun yanında BAE, yayınladığı raporla Katar’ın “radikal terörist organizasyonları finansal açıdan desteklediği” belirtildi.

Etihad Havayolları ise, Katar uçuşlarını askıya aldığını duyurarak tepkilerini belli etmiş oldu.

Ayrıca dört Arap ülkesiyle başlayan krizin diğer ülkelere de sıçradığı görülüyor. Libya ve Yemen’in de bu dörtlüye katılmasının ardından, Katar ile diplomatik ilişkilerini kestiğini duyuran ülke Maldivler oldu. Böylece Maldivler ile birlikte Katar’a sırtını dönen ülke sayısı yediye yükseldi.

Türkiye’de ise Katar krizinin ardından Borsa İstanbul’da oynamalar meydana geldi. Katar‘da yatırımları bulunan Tekfen bugün ilk işlemlerde yüzde 4’ü aşan değer kaybıyla BIST100 endeksinde en çok düşen hisse oldu.

Nasıl sonuçlanır?

Katar bu krizin ardından yaptığı ilk açıklamada “yasal bir temeli yok” ifadelerini kullanarak Arap devletlerinin diplomatik ilişkilerini kesmesinden duyduğu üzüntüyü belirtti.

İranlı bir yetkilinin konuyla ilişkin yaptığı yorumda ise diplomatik ilişkilerin kesilmesinin Orta Doğu’daki krizi çözmeye yardımcı olmayacağı belirtildi.

İranlı yetkililer, Amerika ile Suudi Arabistan arasında gelişen dostluğun yönünü Tahran’a çevirerek krizin yükseltilmeye çalışılabileceğini vurguladı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap