Komedyenler, genellikle, hem gösterilerinde hem de sahne dışında ölümle ilgili terminolojileri sık sık kullanıyor. Ancak, Uluslararası Kardiyoloji Dergisi ve Avustralya Katolik Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir çalışmaya göre: Ne kadar komikseniz o kadar erken ölebilirsiniz.

Araştırmada üç grubun medyan ölüm yaşları karşılaştırılmış. Drama aktörleri, komedi aktörleri ve stand-up komedyenleri. Elde edilen verilere göre: Stand-up komedyenleri akranlarına göre iki kat daha fazla ölüm riski taşıyor!

Stand-up komedyenleri, dram aktörlerine göre ortalama 2.5 ile 3 yıl, komedi aktörlerine göre ise 2 yıl kadar erken ölüyor. Araştırmanın belki de en şaşırtıcı kısmı ise ne kadar üst sıralarda bir komedyenseniz o kadar erken ölme riski taşıdığınızı savunması.

Komedyenler bir sıralamaya konulduğunda, en üst sıraya doğru her 10 puanlık bir sıçrayışta ölüm riski %7 artıyor. Örneğin: 150. sıradaki komedyen ile 50. sıradaki kıyaslandığında arada %70 oranında bir ölüm riski artışı görülüyor.

Özellikle dikkat çeken bir diğer nokta ise stand-up komedyenlerinin çoğunun yalnız yaşayan ve sık sık yalnız seyahat eden kimseler olması. Ayrıca, komedi sanatçılarında depresyonun sık görülmesi de yeni bir mevzu değil.

Kaynak: Big Think


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap