Yapılan yeni bir araştırma, geçtiğimiz yıl küresel çapta kömür kullanımının rekor oranda düştüğünü belirtiyor. Bu oranın yıllara göre bakıldığında en yüksek düşüş olduğu ifade ediliyor.

BP’nin açıkladığı verilere göre, bu yıl kömür kullanımı 6.2 oranında düşüş göstererek rekor kırdı. Geçtiğimiz sene de 1.7 oranında düşen kömür kullanımı, iki sene üst üste de düşerek temiz enerji kullanımı adına sevindirici bir gidişatın habercisi oldu. Bu süreçte yüzde 12 oranında artan yenilenebilir enerji kaynakları ise yıllık artış oranında yine büyük bir rekorun gerçekleştiğini belirtiyor.

Hızlı gelişen piyasalarda daha düşük karbon yakıtların kullanılması ve yenilenebilir enerjinin giderek daha önemli bir hal almasıyla birlikte kömür kullanımının da düştüğü ifade ediliyor. Rapor ayrıca kömür yerine başka enerji kaynakları kullanmanın da daha sık başvurulan bir yöntem olduğuna dikkat çekiyor.

İngiltere, 2016 yılında yüzde 52.5 daha az kömür kullandığını belirtmiş ve bu alanda büyük bir başarı yakalamıştı. Aynı şekilde ABD yüzde 8.8 oranında kömür kullanımını azaltmış ve Çin’de de bu oran 1.6 kadar gözlenmişti.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap