Bir süre önce ilk yazısını yayınladığımız, Koç Holding‘in başarılı İK Direktörü Özgür Burak Akkol‘un, Ontrava için yazdığı ikinci yazısıyla sizleri baş başa bırakıyoruz.

Genel kanının aksine kariyer düz bir çizgiden oluşmuyor. İnsanlar hayatları boyunca farklı alanlarda, farklı şirketlerde çalışıyor, farklı kariyer yolları deniyor. Örneğin, ABD’de Bureau of Labor Statistics’in yaptığı bir araştırmaya göre, bir kişi hayatı boyunca ortalama 12-15 arasında iş değiştiriyor. Bir işte geçirilen yıl sayısı, her bir kuşak değişiminde azalıyor. Bir yandan da çalışma hayatının genel koşulları ve işler, makro trendlerden derinden etkileniyor.

Zaten önünüzde belirsiz bir yol, sayısız fırsat, iniş ve çıkış varken şirket içerisinde yükselişi planlamak daha da güç olabiliyor. Hedefleriniz, hayatın size sunduğu fırsatlar, aldığınız geri bildirimler vb. gibi çok fazla değişken var.

Hayatın, sizleri çalışma hayatında zorlaması ve bu kadar değişkenle dolu olması, sizleri daha ileriye gitmek için motive eden birer etmen olmalı. Hayatından ilham aldığım yarış pilotu Mario Andretti bu noktada önemli bir örnek oluşturuyor. Kendisi felsefesini şu şekilde açıklıyor: “Eğer her şey kontrol altında gidiyorsa, siz çok yavaş gidiyorsunuzdur.”

Bu noktada atacağınız adımlarda kontrolün kısmen sizde kalmasını sağlayacağını ve yarışta öne çıkmanıza yardımcı olacağını düşündüğüm 5 öneriyi paylaşmak istiyorum.

1. Hepimiz, çalıştığımız şirketlerde hızlı şekilde yükselmek isteriz. Bunun için ön koşul uzun vadeli bir planınızın olması. Kısa vadeli başarılar durumsal kararlarla elde edilebilir; ancak uzun vadede başarılı olmak için kariyerinizde oluşturduğunuz noktaların bir yerde birleşeceğini unutmamalısınız. Geleceğe yönelik bir planınız olmalı ve noktaları, mümkünse, şimdiden bu doğrultuda oluşturmalısınız.

2. Yöneticiniz, onun yöneticisi, şirket insan kaynakları yöneticileri sizin gelişiminiz ile ilgilenebilir ve sizi yönlendirebilirler; ancak bu durum, gelişiminizden sorumlu olan kişinin siz olduğunuz gerçeğini değiştirmez. Size, uzun vadeli planınız doğrultusunda yatırım yapacak şirketlerde çalışmaya özen gösterin. Burada geliştikçe daha fazla sorumluluk alacaksınız. Artan sorumluklarınız ile daha üst kademelere gelmeniz kolaylaşacaktır.

3. Karşımıza hayatımızın her alanında rekabet çıkıyor, çıkmaya da devam edecek. Bu noktada, yeteneklerinize güvenin. Ancak, rekabet ettiğiniz ortamı iyi tanımanız, gerekirse performansınızı daha iyi gösterebilmek için rekabetin daha az olduğu noktalarda kariyerinize devam etmeniz başarının anahtarı olabilir.

4. Kişisel becerilerinize ve gelişiminize yatırım yaptığınız kadar, ağınıza da yatırım yapın. 1929 yılında Frigyes Karinthy tarafından ortaya atılan bir teoriye göre insanlar arasında 6 kademeli bir ayrım vardı; yani siz dünyanın bir başka yerindeki bir kişiye 6 kademe uzaktaydınız. Bugün ise sosyal ağlardan görüyoruz ki, herhangi bir yerdeki bir kişiye ya 2 ya da 3 kademe uzaktayız. Ağlar ve bağlanabilirlik (Connectivity) birlikte ele alındığında önümüzdeki dönemde tüm insanların “yedinci hissi” olacak.

5. İşinizi, şirketinizi, çalışma arkadaşlarınızı veya yöneticilerinizi kendinize uygun bulmayabilirsiniz. Önemli olan, istikrarlı şekilde denemekten vazgeçmemek. Stratejinizi, yaklaşımınızı değiştirin ama hedef tahtasını hemen önünüzden kaldırmayın. Yeni işe girerken veya iş değiştirirken şirket hakkında sadece mülakat ile bilgi edinmek yeterli değil. O şirketin içinde çalışan arkadaşlarınızla konuşun, sosyal medyadan araştırma yapın, muhtemel yöneticiniz hakkında bilgi toplayın, kendi özelliklerinizle ve hedeflerinizle şirketin hedeflerini kıyaslayın.

Herkese kariyerlerinde başarılar diliyorum.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap