Sn. Akkol‘un, Ontrava için yazdığı 6. yazı ile sizleri baş başa bırakıyoruz.

MIT Sloan Management Review’un 2015 yılında gerçekleştirdiği araştırmaya göre, dijitalleşmenin önünde 3 önemli engel bulunuyor:

  • Strateji Eksikliği,
  • Yeterli Seviyede Olmayan Teknoloji Okuryazarlığı,
  • Karmaşık Yol Haritaları.

Bu bağlamda, şirketler sandığımızdan daha yavaş dijitalleşiyor.

Dijital denilince tüm sistemlerini bilgisayarlardan, akıllı tabletlerden ve telefonlardan yöneten şirketler anlaşılmamalı. Dijitalleşme, en temel şekilde bakılacak olursa insanların, nesnelerin ve işlerin verimli ve etkili bir şekilde birbirlerine bağlanmalarıyla ortaya çıkıyor.

Halihazırda yaşanan ve gelecekte daha da ivmelenmesini beklediğim dijital dönüşüm sürecine hazırlık için gençlerin alması gereken 5 aksiyonu paylaşmak istiyorum:

1. Öğrenmenin sürekliliği zaten çağlardır tartışmasız; ancak artık eğitimin sürekliliği de tartışmasız bir hal aldı. Artık, üniversite eğitimini tamamlayanlar dahil olmak üzere iş gücüne katılan tüm bireyler, yeni teknolojilere adaptasyon için sürekli gelişmeye ve eğitim almaya devam etmek durumundalar. Bu yolda ne kadar zeki olursak olalım, ne kadar iyi eğitim alırsak alalım yine de “merak etmek” çok önemli.

2. Dijital dönüşüm ile analitik düşünce önemini daha da artıracak. Sorgulama, dikkatli şekilde dinleme ve farklı düşünme yetenekleri ayrışacak. Nobel ödüllü Daniel Kahneman’ın, “Thinking Fast and Slow” kitabında da bahsettiği üzere: “Zeka sadece akıl yürütme yeteneği değildir. Aynı zamanda ilgili malzemeyi bulup çıkarma ve gerektiğinde dikkat gösterme yeteneğidir.”

3. Programlama okuryazarlığının önemi her geçen gün artıyor. Programlama dillerini ve kod yazmayı bilmeseniz de, bu alanda yapılan en son çalışmalardan, trendlerden haberdar olmanız ve hatta yazılan kodu anlamlandırmanız fark yaratmanıza yardımcı olabilir. Fast Company dergisinin 2016 yılı Haziran ayında yayınladığı bir makaleye göre, ABD’de 2015 yılında kod okuryazarlığı olan kişiler için 7 milyon iş ilanı çıkmış. Bu dönemde toplam ilan sayısı ise 26 milyon. Bu da, neredeyse her 4 işten 1’inin kod bilen kişileri kapsadığını ortaya koyuyor.

4. İş yerinde farklı kültürlerle birlikte çalışma ve iş birliği gerçekleştirme, farklı geçmişlerden gelen bireylerden oluşan takımlara uyum sağlama yetkinliğinin ne derece elzem olduğunu artık tartışmıyoruz. Şimdi, iş yerlerinde artan çeşitliliğe yeni bir boyut ekleniyor: İş yerlerimizde robotların da yer aldığı bir ekip içerisinde çalışacağız. Buna hazırlıklı olmalıyız. Geçenlerde Singapur’da gittiğim Chilli Padi Nonya Cafe’de robotlar müşterilere servis yapıyordu. Dolayısı ile robotlar artık hayatımızda, iş yaşamımıza etki ediyor.

5. Dijital dönüşüm kendi fırsatları ile gelecek. Önemli olan bu fırsatları yakalayabilmek. Bu alanda çok sevdiğim bir örnek Sony. Apple, iPod’u piyasaya sürmeden evvel neredeyse tüm gençlerde birer Sony Walkman vardı. O dönemin son teknoloji ürünü olan bu icatlar iPod’un getirdiği yeniliğe direnemedi; ancak Sony yenilgiyi kabul etmedi. Buradaki fırsatı da gördü. Music Business Worldwide’ye göre dünya müzik piyasasında Sony Music %22,4’lük pay ile 2. sırada yer alıyor. Apple ile ürün bazında rekabet etmek yerine, o üründe kullanılacak müzikleri üreterek yollarına devam ediyor.

Bu vesile ile çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Önceki yazılar: 1. Yazı2. Yazı – 3. Yazı – 4. Yazı – 5. Yazı


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap