Genellikle Güney Amerika'daki akarsularda yaşayan, etobur ve otobur olmak üzere iki sınıfa ayrılan piranalar, oldukça ilginç bir şekilde Kızılırmak'ta görülmeye başlandı.

Son 20 günde 3 kez amatör balıkçıların ağına ve oltasına takılan piranalar, İl Gıda ve Tarım Müdürlüğü yetkilileri ile Cumhuriyet Üniversitesi'nden bilim insanlarının nehirde incelemelere başlamasına neden oldu.

En son pirana, Sivas'ın İmranlı İlçesi eteklerinden doğan ve Karedeniz'e dökülen, Türkiye'nin en uzun nehri Kızılırmak'ta avlanan amatör balıkçı Osman Asamaka'nın oltasına takıldı. 

Hayatı boyunca ilk kez böyle bir balık yakaladığını ve bu balığı Kızılırmak'ta yakaladığı için oldukça şaşkın olduğunu belirten Osman Asamaka, yaptığı açıklamalarda oldukça ilginç açıklamalarda bulunarak, "mangalda pişirip yedim" ifadelerini kullandı. 

Daha önce de iki amatör balıkçının ağına takılan piranaların şimdilik otobur mu yoksa etobur mu olduğuna ilişkin kesin bir bilgi bulunmasa da, etobur olmaları halinde olumsuz bir durumun yaşanmaması için çevre sakinleri uyarıldı. İl Gıda ve Tarım Müdürlüğü yetkilileri ile Cumhuriyet Üniversitesi'nden bilim insanlarının gerçekleştireceği incelemeler sonucu, piranaların etobur mu yoksa otobur mu olduğu soruları da netlik kazanacak.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap