Sanat niteliği taşıyan ilk ciltler 7- 9. yüzyıllarda Mısır’da Koptlar, Orta Asya’da Uygurlar tarafından meydana getirildi ve bu kitap ciltleme sanatı tarihi süreçte bambaşka boyutlara evrilerek sınırlarını zorlamaya başladı.

Arapça'da "deri" anlamına gelen "cilt" kelimesinin tarihi kökeni oldukça eski olduğu gibi birçok farklı toplumda farklı ve karakteristik özellikleri de bünyesinde barındırabiliyor. 

Bu sanat dalını farklı bir boyuta taşıyarak "polimer kil" kullanma kararı alan Letontyalı sanatçı Aniko Kolesnikova, oldukça ilginç bir proje hayata geçirerek dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. “Mandarin Duck” adıyla çalışan Letonyalı tasarımcı, tasarımlarında kullandığı fantastik canavarlar sayesinde oldukça dikkat çekici çalışmalar meydana getirmeyi başardı. 

Polimer kilden cilt kapağı yapan ve aslında mücevher tasarımcısı olan Aniko Kolesnikova, gelen yoğun talep üzerine YouTube'de kendisine ait bir kanal açarak, takipçileriyle polimer kilden cilt kapaklarının nasıl yaptığını anlatmaya başladı. Oldukça beğeni toplayan ve gelen siparişler üzerine çalışmalarını gerçekleştiren sanatçının konuya ilişkin yaptığı açıklamalar ise şu şekilde:

“Sanatsal yolculuğum sırasında her gün pek çok yaratıcı insanla tanışıyorum. Bazılarının etkin olmaya, tavsiyeye ve ilhama ihtiyacı var. Bazıları çok başarılı, bazıları ise başaramayacağına gerçekten inanmış. Ben kendine inancını kaybetmiş olanlara yardım eli uzatmak, onları desteklemek ve yaratıcı yolculuklarının başlangıcında onlara rehberlik etmek için buradayım. Bunu yapabileceğinizi biliyorum, sadece inanın ve yürüyün. Her gün kutsal olan o doğrultuda yol alın. Düşerek, acı ve gözyaşıyla, başarının getirdiği mutlu anlarla, takdir edilerek ya da reddedilerek… sadece yürüyün. Oraya varacaksınız. Söz veriyorum”

İşte sanatçının polimer killerden meydana getirdiği cilt kapaklarına birkaç örnek;


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap